Reklama
reklama

Zpravodajství

Jak vypadá vesmír zblízka, už pošesté poznáte na oblíbeném Festivalu planet. Na Kraví hoře uvidíte od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna obří modely vesmírných těles, k nimž se letos nově přidá Astrosféra.
Stáří: 2 dny 4 hodiny
Pořídit si jízdenku snadno a rychle přímo na vlakovém nástupišti. To je novinka, kterou mohou využít cestující na brněnském hlavním nádraží. Instalován tu byl totiž první chytrý validátor, na jižní Moravě jich bude postupně uvedeno do provozu celkem 300.
V meziročním porovnání si v rámci svých hrubých mezd polepšili Jihomoravané o 2934 korun. V prvním čtvrtletí se tu průměrná hrubá mzda vyšplhala na 43 037 korun, zvedla se i úroveň reálné mzdy. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Přijít si do centra města prohlédnout historické a retro vozy je pro malé i velké nadšence už tradicí. Ani letošní červen je o tuto možnost nepřipraví. Dopravní nostalgie v rámci festivalu Ignis Brunensis se uskuteční 15. června.
Bezpečnější prostředí mají v klidnějších ulicích se zavedeným rezidentním parkováním zajistit i „třicítky“, tedy zóny s nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h. Upozorňovat řidiče na toto opatření bude nově vedle svislého i vodorovné dopravní značení.
Na jejich popud vyrostla v Černých Polích nejslavnější brněnská vila, nyní budou poprvé k přečtení i v češtině. Dopisy od jezera Como hluboce ovlivnily Ludwiga Miese van der Rohe, slavného tvůrce funkcionalistické vily Tugendhat.
Nejteplejší měsíce roku patří především vodním radovánkám, v kohoutovickém aquaparku si jich však letos v létě Brňané neužijí. Areál se totiž od 24. června veřejnosti zcela uzavře. Důvodem je kompletní oprava šaten a sprch, začne se také pracovat na modernizaci tobogánu.
Pracovníci městské části Brno-střed včera nainstalovali na veřejná prostranství více než 300 lehátek, které po celé léto vybízí kolemjdoucí k odpočinku či posezení s přáteli.
Jaký byl předchozí rok ve městě z pohledu statistik a čísel, na to tradičně v červnu odpovídá souhrn dat a informací nazvaný Brno v číslech. V tuto dobu již bývá k dispozici velká část statistik Českého statistického úřadu vztahujících se k uplynulému roku.
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany opět přispěli k záchraně ohroženého druhu sokola stěhovavého. V připraveném umělém hnízdišti na 125 m vysokém ventilačním komíně se sokolímu páru povedlo opět vysedět čtyři zdravá mláďata, Davida, Lukáše, Radku a Romanu.
Letní měsíce se v Brně již tradičně nesou v duchu dopravních oprav a uzavírek. K současným dopravním komplikacím se během prázdnin přidá například úplná uzavírka Husovického tunelu. Před začátkem školního roku však na Brňany čekají i některé dobré zprávy.
Zelný trh má pro Brňany nezaměnitelného genia loci. I zde je však potřeba se dobře zorientovat a nakupovat výhradně u lokálních pěstitelů. Jedním z nich je Květoslav Brtník. „Zásadně nikdy nic nepřekupuji, to raději na Zelňák nevyjedu,“ říká důrazně.
Letní měsíce patří především dovoleným, aktivnímu odpočinku a relaxu. Chcete-li spojit příjemné s užitečným, a kromě příjemně stráveného času ozdravit své tělo i mysl, vydejte se do Hotelu Lázně Kostelec u Zlína.
Památník Mohyla míru dnes slavnostně obnovil svůj provoz po téměř dvouleté rekonstrukci za 81 milionů korun. Návštěvníkům nabízí řadu novinek včetně vyhlídkových plošin, z nichž si za dobré viditelnosti prohlédnou část bojiště bitvy tří císařů.
Příznivé počasí i zájem veřejnosti. To jsou důvody, proč se letos otevřelo venkovní koupaliště na Kraví hoře návštěvníkům o necelý týden dříve než obvykle. Start sezóny je nachystán i na dalších brněnských plovárnách. Kde se mohou Brňané v parných dnech osvěžit?
K současným uzavírkám na brněnských silnicích se brzy přidá další. Přestavba a rozšíření čeká v následujících týdnech okružní křižovatku ve Slatině. S komplikacemi tu v různé míře musí řidiči počítat zhruba rok.