Reklama
reklama

Zpravodajství

Novým modrým čárám letos ještě neodzvonilo. Městská rada odsouhlasila úpravu nařízení, díky které už nic nebrání říjnovému rozšíření lokalit placeného stání o oblast 1-26 Pšeník. Modré zóny přibydou i v dalších oblastech. Známé jsou rovněž plány na roky 2024 a 2025.
Stáří: 5 dnů 1 hodina
Kardiologie brněnské fakultní nemocnice je jedním z předních pracovišť nejen v rámci České republiky, ale i v mezinárodním měřítku.
Jízdní kola, která jejich majitelé již nevyužívají, dostanou šanci na druhý život, a to až ve vzdálené Gambii. Díky projektu Kola pro Afriku navíc pomůžou místním dětem. Do sbírky, která bude probíhat v pavilonu Y na brněnském výstavišti, se mohou zájemci zapojit od třetího zářijového čtvrtka.
Národní zemědělské muzeum ve Valticích nabídne i letos tradiční podzimní výstavu Dýně, cukety, patisony a cibuloviny zaměřenou na tykvovité plodiny. Kromě dýní, cuket a patisonů budou letos k vidění i odrůdy cibule a česneku. Výstavu zahájí o víkendu 16. a 17. září oblíbená akce Muzejní dýňobraní.
Od prvního října sníží Teplárny Brno cenu tepelné energie. Brňané nově za jeden gigajoul zaplatí 1199 korun. V porovnání s cenou z loňského listopadu tak průměrná domácnost uspoří ročně téměř 9 500 korun.
Druhý zářijový víkend je opravdu nabitý. V Brně se uskuteční řada atraktivních událostí, které zaujmou i vás. Začíná třeba Festival vědy a techniky, Kraví horu opanuje tradiční Den náborů a dobrodružnou hru pro rodiny s dětmi hostí Špilberk.
Městská část Brno-Kohoutovice zve na již tradiční Kohoutovické trhy, na prostranství před poliklinikou, a to v neděli 17. září 2023
V unikátní starobrněnské hospodě na kolejích s názvem Šalina Pub se lidé v Brně vozí už 10 let. Dopravní podnik města Brna představil pivní tramvaj v roce 2013. Za tu dobu se uskutečnilo více než 500 jízd, při kterých cestující vypili přes 40 000 půllitrů piva.
V květnu 2022 zahájila SÚS JMK výstavbu obchvatu Čebína na silnici II/385. Důvodem realizace stavby byla především neustále se zvyšující intenzita provozu na dopravně přetíženém intravilánu Čebína. Nová silnice proto odkloní tranzitní dopravu mimo zastavěné území obce.
Pozor si musejí dát řidiči, kteří chtějí od pondělí zaparkovat v oblasti 1-18 Rezkova. První školní den tu totiž začne platit rezidentní parkování. Pro rezidenty a abonenty jsou stejná pravidla jako v každé jiné oblasti, pro návštěvníky spadá oblast do zóny C.
V návaznosti na mimořádně úspěšné prázdninové prohlídky elektrárny Dukovany a Dalešice energetici na září připravili další speciální program. Tentokrát půjde o čtyřhodinovou noční prohlídku Jaderné elektrárny Dukovany.
Celkem 88 přístřešků na tramvajových, autobusových i trolejbusových zastávkách v městské části Brno-střed bude vyměněno za nové. Radnice městské části Brno-střed uzavřela koncesní řízení na jejich dodavatele, práce již probíhají a většina přístřešků bude vyměněna do konce listopadu.
Během letošních prázdnin zaznamenal zábavní vědecký park VIDA! rekordní návštěvnost. „Ještě ani neskončily prázdniny a už nyní jsme o 6 439 návštěvníků překonali náš návštěvnicky nejúspěšnější rok 2019 s celkovou prázdninovou návštěvností 35 067 osob.
V letošním roce zahájilo město Brno, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy již čtvrtou etapu opatření na podporu kvality vody. Celý systém je založený na dvou klíčových prvcích: dávkování síranu železitého a provozu míchacích a vzduchovacích věží.
Tři torza aut budou v září vyprávět Brnu příběhy svých majitelů. Přibude k nim také zničený člun, kterým chtěli dobrovolníci pomáhat v zaplaveném Chersonu. Spojuje je svědectví o válce na Ukrajině, která zasáhla celou Evropu. Výstavu umístí Paměť národa na Moravské a Římské náměstí.
Umožnit nevyléčitelně nemocným pacientům prožít poslední dny v domácím prostředí je smyslem mobilní paliativní péče, jejíž tým právě vzniká ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.