Reklama
reklama

Z kraje

Navýšení cen vína, ohrožení tradičních vinařských akcí, jako například místních koštů, byrokratické zatížení především malých vinařů, vinařských spolků a jejich produktů, velké komplikace pro navazující gastronomický a turistický ruch v hospodářsky a sociálně zatížených regionech.
Stáří: 3 týdny 6 dnů
Během, na kole i chůzí pomáhám kočkám v nouzi – tak se jmenuje květnový charitativní happening Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Ten podporuje několik pečlivě vybraných a ověřených kočičích útulků a tím stovky jihomoravských opuštěných koček najednou.
Mimořádná zkouška areálových sirén Jaderné elektrárny Dukovany proběhne ve středu 5. dubna. Kolísavý tón v délce 140 sekund bude znít v areálu elektrárny přesně v časech 12:00 a 12:15 hod.
V prosinci 2024 končí smlouva Jihomoravského kraje s Českými drahami na provoz vlaků na jižní Moravě. Konkrétně provozní soubor JIH už má vybraného nového dopravce – společnost ARRIVA vlaky s.r.o., která začne přepravovat cestující od prosincové změny jízdních řádů 2024.
V sobotu 18. března nabídne Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice mimořádné exkurze. Otevření „bran“ dalešické přehrady připravili energetici u příležitosti Světového dne vody.
Sousedící obce Újezd u Brna a Otnice se v letošním roce dočkají propojení cyklostezkou. Dílčí část ze strany obce Otnice byla zbudována již v loňském roce.
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera večer v souladu s harmonogramem dokončili plánovanou vyvážku palivových souborů z reaktoru druhého výrobního bloku. Jde o součást plánovaných činností v rámci probíhající odstávky bloku.
Jízdárna Louckého kláštera ve Znojmě, Mezinárodní centrum pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě a Rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně - celkem tři kulturní projekty v Jihomoravském kraji získají letos mnohamilionovou dotační podporu z Národního plánu obnovy.
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera plánovaně odstavili druhý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali snižovat včera v 6:30 hod. ráno a v 17:11 hod. blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě.
Včera ve 22:03 byla uložena do babyboxu holčička, která dostala jméno po lékařce, která ji vyzvedla – Kateřina. Babybox je ve znojemské nemocnici od roku 2015 a Kateřina je prvním dítětem, které bylo do něho uloženo.
Letošní investice budou směřovat především k zajištění plánovaného bezpečného chodu nejméně do roku 2047, tedy do roku, kdy uplyne 60 let od uvedení do chodu zatím posledního, čtvrtého bloku elektrárny.
Nový transbordér, který spojí oba břehy řeky Moravy poblíž Vnorov, nebo téměř desetikilometrový úsek Moravské cyklostezky – projekt atraktivní a bezpečné cyklistiky v příhraničí jižní Moravy a Trnavského samosprávného kraje zvýší přitažlivost jihovýchodní části regionu.
Počet zásahů v okolí Jaderné elektrárny Dukovany, na které byli její hasiči v roce 2022 přivoláni, vzrostl na hodnotu 61.
Přes tři sta kraslic různé provenience – z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Polska, Německa, Rumunska, Nizozemska, Chorvatska, Ruska nebo Číny – získalo Muzeum Vyškovska od Marie Pachtové.
Od 1. ledna 2023 dostane městská doprava ve Znojmě nový pozitivní impuls. Ve výběrovém řízení, která musejí objednatelé v těchto případech povinně realizovat, zvítězila jako nový dopravce na linkách městské dopravy 801 až 809 od 1.1.2023 společnost Autobusy Karlovy Vary, a.s.
První rok provozu má za sebou největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany.