Reklama
reklama

Z kraje

První z celkem 37 nových vlaků, které nakoupil, představil oficiálně Jihomoravský kraj v neděli 28. srpna 2022 veřejnosti v Brně na hlavním vlakovém nádraží. Jejich výroba byla zahájena před dvěma roky. Jde o typ elektrických železničních jednotek od Škoda Group.
Stáří: 1 měsíc 2 dny
Energetici včera v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili pravidelnou odstávku 4. bloku pro výměnu paliva. Během uplynulých 54 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení.
Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu jihomoravští plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole plic kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic. Týká se to lidí mezi 55. a 74.
První česká jaderná elektrárna se na prázdniny připravuje na návštěvu tisíců návštěvníků.
V letošním roce se začátek sezóny na zřícenině hradu Cornštejn u Bítova posunul z důvodu probíhajících stavebních prací, ale také kvůli archeologickému výzkumu. Práce byly začátkem června dokončeny a nyní je čas všechny novinky představit.
Vlna tropických veder, která Českou republiku rozehřála předposlední červnový víkend, připomněla, že léto je v plném proudu. Čemu věnují Češi při výběru, jak si užít nejteplejších měsíců, pozornost a změnily poslední dvě sezóny plné omezení jejich preference?
Dermatologové Nemocnice Znojmo se připojují k Evropskému dni melanomu. Za ten byla v České republice zvolena středa 25. května. Každých 10 let se v České republice počet nových případů rakoviny kůže zdvojnásobuje, ale naštěstí nerostou stejnou rychlostí čísla zemřelých.
Zábavní park pro nejmenší děti Duhový svět v Oslavanech u Brna otevírá novou návštěvnickou sezónu tuto sobotu 21.5.2022. Pro děti bude mezi 10 a 13 hod. připraven zábavný program. Taneční lektorka Lenka s dětmi procvičí Permíniny duhové tanečky, chybět nebude barevné malování na obličej.
Mise pod hlavičkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) má za cíl potvrdit vhodnost a bezpečnost lokalit českých jaderných elektráren. Seismická vhodnost českých jaderných lokalit je prověřována už desítky let, jaderná energetika však pracuje s principem neustálé kontroly.
Doba keltských osadníků, středověk a pohanské tradice nebo prostředí císařského dvora. To vše a mnohem víc zažijí na vlastní kůži během jediného večera návštěvníci zámku v Mikulově. V pátek 20. května se tu uskuteční oblíbená Muzejní noc.
Letošní muzejní noc nás přenese do 12. a 13. století. V této době žil markrabě moravský Vladislav Jindřich, který se svým dvorem sídlil na znojemském hradě a od jehož smrti letos uplyne 800 let. Tuto významnou historickou skutečnost si připomeneme o muzejní noci v pátek 20.
K netradičním místům, kde probíhají maturitní zkoušky, se po dvouleté pauze připojila i Jaderná elektrárna Dukovany. Elektrárna se tak opět otevřela studentům středních škol pro absolvování Jaderné maturity.
K elektrárně autobusem a nazpět na kole. Oblíbenou přepravní službu využívají především zaměstnanci dukovanské elektrárny. Letošní sezónu zahájili i přes aprílové počasí desítky nadšených cyklistů.
Tradiční oslava jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista se pomalu blíží. V roce 2020 a 2021 se Velikonoční Mikulov neuskutečnil z důvodu koronavirové pandemie, letos se zdá, že akci již nic nenaruší.
Klub českých turistů – Jihomoravská oblast zajišťuje aktualizaci unikátní sítě pěších a cykloturistických značených tras na jižní Moravě kvalifikovanými značkaři.
Mimořádná zkouška areálových sirén Jaderné elektrárny Dukovany proběhne ve středu 6. dubna. Kolísavý tón v délce 140 sekund bude znít v areálu elektrárny přesně ve 12.00 hod. a ve 12:15 hod. Akustické signály mohou být slyšitelné i v okolí elektrárny, obyvatelé ale na ně nemusí nijak reagovat.