Reklama
reklama

Brno

Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny.
Stáří: 17 hodin 55 min
Brněnský park Kraví hora se stane v úterý 24. května centrem osvěty boje proti cévní mozkové příhodě (CMP). V ČR následkem mrtvice umírá 6 tisíc lidí ročně bez ohledu na věk. Přitom při včasném rozpoznání diagnózy a brzkém podání první pomoci, nemusí být následky mrtvice tak fatální.
Dopravní podnik města Brna se v další části své kampaně zaměří na bezpečnost chodců při přecházení. Ti na mnoha místech zahloubaní do mobilních telefonů vstupují do silnice nebo kolejové dráhy bez rozhlédnutí. Dopravní podnik vybral ve městě 21 nejrizikovějších míst, která označí zářivými symboly.
Do Brna míří další dvacítka nových trolejbusů 27Tr. Výrobce Škoda Transportation v pátek do komínské vozovny dopravil první vůz, dalších devět přibyde do konce června. Zbývající část dodávky brněnský dopravní podnik očekává ve druhé polovině roku. Za dvacet vozů dopravce zaplatí 239 miliónů korun.
Po 20 letech práce je hotovo – nový území plán města Brna je připraven na projednání a schválení Zastupitelstvem města Brna. Finální verzi dokončeného návrhu převzal brněnský magistrát od zpracovatele, kterým byla od roku 2018 Kancelář architekta města Brna (KAM).
Nejmladší vozovna Dopravního podniku města Brna funguje už 25 let. První trolejbusy z Komína vyjely 11. května 1997. Aktuálně zde nocuje 66 vozů a ve vozovně pracuje 63 zaměstnanců. Za měsíc se do komínské vozovny podívá i veřejnost při dni otevřených dveří. Později také dělníci.
Zájem o lokální farmářské produkty stoupá, a tak se neustále objevují nové způsoby, jak zákazníky s producenty propojit. Jedním z nich je BRAMAT, automat pro prodej zeleniny přímo od producentů z blízkého okolí. Ten bude nově instalován v Brněnských Kohoutovicích.
Růst zde bude až 2000 keřů, 300 stromů a stejné množství popínavých rostlin. Zahradníci dokončili první fázi výsadby zeleně v lokalitě nově vznikající tramvajové trati ke Kampusu. Obnova stromů a keřů vyjde na více než 5,5 milionu korun.
VIDA! science centrum pořádá společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno ve čtvrtek 5. května další z večerů pro dospělé VIDA! After Dark tentokrát na téma SPACE.
Právě začalo tradiční brněnské mytí černých popelnic. Od dubna do konce října projde očistou většina z 57 tisíců kontejnerů a popelnic na směsný komunální odpad.
Na vybraných spojích linky 57 začnou jezdit autobusy se speciálními cyklonosiči. Do ulic vyjedou po dvouleté pauze způsobené covidem. V provozu budou od 30. dubna až do konce října. Linka 57 přitom bude z důvodu výstavby další části Velkého městského okruhu nově jezdit až na Vinohrady.
Zařízení Simbios z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně jako jediné z Česka postoupilo do užšího výběru nápadů, které se ucházejí o finanční podporu v mezinárodní soutěži XPRIZE Carbon Removal.
K jižní Moravě patří neodmyslitelně nejen kvalitní víno, ale také ovoce. Doby, kdy bylo možné pořídit sladké meruňky nebo vyzrálé švestky u stolku téměř před každým venkovským domem, jsou však tytam. Loňská úroda byla totiž podprůměrná a například meruňky jsou v ohrožení i letos.
Prosluněné dny, společnost přátel a grilování pod širým nebem patří neodmyslitelně k sobě. Přestože se může zdát, že metropole nenabízí mnoho možností k opékání pod širým nebem třeba jako venkov, opak je pravdou.
ŘSD ČR podniklo další opatření k získání souhlasu s kolaudací stavby Královopolského tunelu, kterou zatím nemá kvůli překračování hlukových limitů. Od Velikonoc proto platí na silnici I/42 v prostoru křižovatky ulice Žabovřeská a Hradecká snížená rychlost z 80 km/h na 60 km/h.
Krevní plazma je nezbytná pro výrobu léků na mnohé vzácné choroby, ale i pro ošetření pacientů s popáleninami či obětí autonehod. Není možné ji uměle vyrobit, dá se získat pouze darováním. V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy, díky kterým je možné tyto léky vyrábět.