Reklama
reklama

Brno a jeho vady na kráse? Začněme každý sám u sebe

Brno je městem s nezaměnitelným geniem loci, má však i svou stinnou stránku. Aby místa, za která se musí stydět, zmizela z jeho mapy, musí přidat ruku k dílu všichni. A především pak samotní Brňané.

Významné město, které je zároveň kulturním, uměleckým a politickým centrem oblasti. Tak zní obecná definice metropole. A Brno metropolí určitě je. Kromě míst, která na svůj půvab lákají turisty i místní obyvatele, tu však najdeme i ta, kterými se město rozhodně dlouhodobě pyšnit nemůže. Ostatně, všimlo si toho například i zdejší turistické informační centrum, které v roce 2021 uspořádalo komentovanou prohlídku nazvanou Nejhnusnější místa v Brně.

Cílem tehdy podle pořadatele nebylo se jim vysmívat, ale spíše vzbudit diskuzi. Ta je rozhodně na pořadu dne i v současnosti. Brno má totiž stále své kaňky na kráse a většina z nich se v žebříčku objevuje opakovaně.

A jaký je klíč? Obecně se lidem líbí tam, kde je velké množství zeleně, vyhýbají se naopak lokalitám plných nepořádku, ve kterých se necítí bezpečně. K těm nejbolavějším patří především okolí hlavního nádraží, ulice Cejl, pomezí Husovic a Zábrdovic u nábřeží řeky Svitavy, ale například i chátrající stadion za Lužánkami. Ve všech zmíněných případech, by se podle plánů mělo blýskat na lepší časy.

Než se ale skutečně zableskne a následně bude nebe opět bez mráčků, je nutné, aby se kromě vedení města, jednotlivých městských částí a strážníků, zapojili aktivně co nejdříve i samotní Brňané. Říká se sice, že ryba smrdí od hlavy, pokud se ale budou obyvatelé chovat ke svému okolí netečně, bude brzy smrdět úplně všechno.

A co tedy Brno na cestě za lepšími, v našem případě hezčími, zítřky čeká? Torzo fotbalového stadionu jde k zemi a na novém hlavním nádraží se také intenzivně pracuje. V polovině června Centrální komise Ministerstva dopravy schválila projekt modernizace železničního uzlu včetně jeho výstavby, posunula se i pozemková rošáda s druhým nejbohatším Čechem Danielem Křetínským. Ten odkoupí za 306 milionů korun parcely v rozvojovém území jižní části města a tomu naopak prodá ty klíčové k výstavbě budoucího nového nádraží. To, že si z kontraktu může mnout ruce hlavně úspěšný byznysmen a brněnský rodák, ponechme v tuto chvíli stranou.

Nemožné se chce stát skutečností i v případě takzvaného brněnského Bronxu. Díky iniciativě architektonického studia KOGAA by se totiž měla v přívětivější místo proměnit ulice Bratislavská. V rámci projektu Bratislavská Boulevard chtějí architekti od Brňanů sbírat pomocí kreativní hry podněty k její následné revitalizaci.

Nápady na tamní oživení by vítal i Martin Maleček, starosta městské části Brno-sever. Ta se podle něj snažila ulici pomoci alespoň doplněním nových odpadkových košů. Parafrázujme však legendární větu z filmu Sněženky a machři, ve které kotelník vysvětloval profesoru Kardovi, že se uhlí samo do kotelny nedostane. Vy jste študovanej člověk, vždyť vy víte, že ty odpadky nemají nožičky…

A jsme opět u toho. Sami u sebe.

Dokud se totiž budou za bílého dne oddávat podnapilí milenci vášnivým chvilkám v parku pod Mahenovým divadlem, jako se to stalo v polovině června, děti se budou koupat v kašnách v centru a v ulicích se budou povalovat použité injekční stříkačky, nepořádek i hromádky psích exkrementů, je jedno, jak nablýskané a moderní okolní budovy jsou. Vady na kráse Brna uvidíme stále. A právě v tomto ohledu si sáhněme do svědomí. Ruku k dílu musí přidat všichni.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře