Reklama
reklama

Závislosti na Moravě? Stále mladší uživatelé drog i rostoucí obliba online hazardu

Opilý muž svlečený na ostrůvku před hlavním nádražím z nešťastné lásky, podroušená dvojice oddávající se důvěrnostem v parku před Mahenovým divadlem nebo psychofarmaka zapíjející žena ohrožující rodinu i bývalého partnera. Zdá se, že někteří Brňané nemají problémy nejen v partnerských vztazích, ale i s láskou k alkoholu a drogám. Jaké jsou trendy v užívání návykových látek a nelátkových závislostech?

Ze zprávy o nelegálních drogách v České republice 2023, kterou vydal Úřad vlády ČR v roce 2024, vyplývá, že nejhojněji užívanou látkou je konopí, a to ve 30 %. Bohaté zkušenosti mají uživatelé drog také s pervitinem. Ten je druhou nejčastější drogou. Následuje kokain, extáze, halucinogenní houby, LSD a pervitin.

Na Moravě zároveň roste i poptávka po sociálních a zdravotních službách, a to nejen v případě lidí potýkajících se s problémy se závislostí, ale i ze strany jejich blízkých a rodin. To se projevuje i v distribuci materiálů určených ke snižování rizik spojených s užíváním drog.

„V roce 2023 organizace vydala 824 tisíc injekčních setů, což je mírný pokles oproti 874 tisícům v roce 2022, ale stále jde o výrazně vyšší počet než před pandemií. Tento trend je částečně důsledkem významného nárůstu počtu klientů během pandemie a následných ekonomických a psychických problémů s ní spojených,“ uvedla médiím Jitka Uhnavá, tisková mluvčí Společnosti Podané ruce.

Trendy v užívání návykových látek a nelátkových závislostech

V souvislosti s pandemií a ekonomickou krizí se změnily vzorce užívání návykových látek. Roste zejména počet lidí s nelátkovými závislostmi, jako jsou online hraní a live sázky. Dlouhé lockdowny, kdy byli lidé uzavřeni doma, často o samotě, vedly k nárůstu počtu i intenzity užívání návykových látek mezi mladými lidmi.

S tím je podle Společnosti Podané ruce spojený i vyšší počet klientů, kteří tíhnou k sebepoškozování či poruchám příjmu potravy.

„Zaznamenali jsme rovněž snížení věkové hranice u dětí, které mají první kontakt s návykovými látkami. Zároveň evidujeme významný nárůst úzkostí a sklonů k destruktivnímu až sebevražednému chování,“ popsal ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

„Pozorujeme celkové zhoršení duševního stavu klientů a zvýšený výskyt depresivních stavů, sebepoškozování, sociálního stažení až fobií a tak dále. S takovýmto objemem obtíží tohoto druhu jsme se dříve nepotkávali,“ dodal.

Podobné trendy popisují experti také v Souhrnné zprávě o závislostech v ČR 2023 a Zprávě o nelegálních drogách v ČR 2023. Podle nich se zvýšil počet uživatelů nelegálních drog a výrazně narostl počet osob s problémovým užíváním alkoholu.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře