Reklama
reklama

Zdraví

Chůze v minimalistické obuvi posiluje chodidla stejně jako dvouměsíční cvičební program. Širší prostor pro nohy, ohebná podrážka a stejná výška podrážky vpředu i vzadu (tzv. zero drop) minimalistické obuvi mohou být cestou k silnější noze, říká výzkum Dr. Sarah Ridge z Brigham University.
Stáří: 2 měsíce 3 týdny
Velikosti spodního prádla Čechů se rok od roku mírně zvětšují, potvrzují to výsledky statistik společnosti Trenýrkárna.cz.
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně působí tři odborní maséři, kteří zájemcům nabízí prevenci i úlevu – nejčastěji v oblasti zad a krční páteře.
Léto s sebou přináší bohatý výběr zeleniny a ovoce, ale také menší pocit hladu a nástrahy v podobě nepravidelného stravovacího režimu, pozdně večerního grilování a litrů vychlazených kalorických nápojů.
Chystáte se na letní výlet či dovolenou v horách? Vyvarujte se chyb, které dělají nejen začátečníci, ale často i ti, kteří na horách nejsou zdaleka poprvé. Nemají dostatek pokory a potenciální rizika berou na lehkou váhu.
Pokud po krátké procházce lapáte po dechu a cítíte bolest na hrudi, nemusí to být pouze důsledek zimní zahálky. Tyto příznaky může způsobit plicní hypertenze, tedy zvýšený krevní tlak v plicích. Projevy jsou zaměnitelné s jinými nemocemi, o to důležitější je včasná správná diagnóza.
Za poslední léta byl zaznamenán velký nárůst problémů se zády u dětí a dospívajících. Dle odborníků se až 50 % mladých lidí ve věku od 10 do 18 let potýká s bolestmi zad nebo problémy s páteří.
Mnoho lidí svůj pracovní den doslova „prosedí“. Sedavé zaměstnání ale sebou přináší mnoho zdravotních rizik. Od bolestí pohybového aparátu až po problémy s vysokým krevním tlakem, obezitou či cévním onemocněním Je proto důležité se umět i při sedavém zaměstnání správně „hýbat“.
Nejčastějším nádorem u žen ve vyspělých zemích – karcinomem prsu, ročně onemocní přibližně 7500 Češek. Nádorové buňky se mohou šířit do okolí, do lymfatických uzlin i do jiných orgánů.
Děti by se měly ještě před dosažením školního věku naučit, jak správně běhat, udělat kotoul vpřed, skákat, padat nebo se nebát míče. Jen tak budou připraveny zvládnout později jednotlivé sportovní disciplíny a sport je nepřestane bavit.
Umíráme z lenivosti a trpíme nemocemi, jimž by se dalo vyhnout, pokud bychom se denně přiměli aspoň k půlhodince intenzivního pohybu. Možná bychom si měli vzít příklad z Nizozemců – ti sportují v průměru dvě hodiny denně…
Mgr. Martin Toul z Loschmidtových laboratoří PřF MU, RECETOX a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpuštění krevních sraženin až desettisíckrát.
Už desátý rok je únor měsícem sucha – alespoň toho alkoholového. K populární výzvě Suchej únor, která veřejnost vybízí k měsíční abstinenci, nabádá i primářka Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně PhDr. Zuzana Spurná, Ph.D.
Rýma je nepříjemná pro dospělého, natož pro dítě. A může být i nebezpečná – to když se jí včas nezbavíme, a přeroste třeba v zánět dutin nebo středního ucha... Proto je tak důležité naučit už nejmenší děti správně smrkat.
Podle výsledků několik let trvající zahraniční studie každých 1 000 kroků denně, které uděláme navíc k doporučovaným 6 000 kroků, přispívá k tomu, abychom si mohli déle a lépe užívat života.
Lyžování a bruslení jsou úžasné zimní aktivity, zejména když se jim věnujete i s dětmi! Podle odborníků je ale důležité naučit děti včas padat, aby nedocházelo ke zbytečným úrazům.