Reklama
reklama

Nezaměstnanost na jižní Moravě? Více žen než mužů

Na jižní Moravě je zájem především po pracovnících v průmyslových a stavebních profesích, vysokoškolsky vzdělaných odbornících v technických oborech a profesích v odvětvích obchodu, pohostinství nebo v cestovním ruchu. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR v Brně. Ten ke konci června evidoval více než 34 tisíc uchazečů o zaměstnání. Roste tu také zájem o rekvalifikace.

V podílu nezaměstnaných osob obsadila podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí ČR jižní Morava mezi ostatními kraji čtvrtou příčku. Nezaměstnanost tu stagnuje na 4,1 %, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku však pomocí zdejších úřadů práce hledalo zaměstnání o 1 725 osob více.

Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných zaznamenaly čtyři okresy kraje. K největšímu relativnímu poklesu došlo v okresech Břeclav (-3,3 %), Znojmo (-2,4 %) a Hodonín (-1,2 %). Meziměsíční nárůst lidí bez práce se naopak projevil v okresech Vyškov (3,1 %), Brno-venkov (0,3 %) a Brno-město (0,2 %).

Evidenci s počtem 18 445 ovládly ženy. Jejich podíl činil 53,9 %.

Volné pozice

Před začátkem letních prázdnin evidoval kraj celkem 17 973 volných pracovních míst. Na jedno připadalo v průměru 1,9 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Hodonín (5,2), Blansko (3,9) a Znojmo (2,2).

„Pracovní potenciál Jihomoravského kraje je vysoký. Představuje zhruba 580 tisíc obsazených pracovních míst, což je v mezikrajském srovnání po Praze a Středočeském kraji v ČR třetí nejvyšší hodnota,“ popsala Lucie Kolářová, ředitelka Krajské pobočky ÚP ČR v Brně.

Zaměstnavatelé mají podle ní zájem o nábor dalších pracovníků. „Trvale evidujeme poptávku po kvalifikovaných pracovnících v průmyslových a stavebních profesích, zejména řemeslnících, po vysokoškolsky vzdělaných odbornících především v technických oborech a po celé škále profesí v odvětvích obchodu, pohostinství či v cestovním ruchu,“ upřesnila Kolářová.

Aktivní politika

Zájem o rekvalifikace a kurzy je meziročně dvojnásobný. Od začátku letošního roku úřad práce podpořil celkem 3 442 lidí, z nichž 1694 bylo zařazeno do rekvalifikací a dalších 1 215 požádalo o zařazení do kurzů DIGI vzdělávání.

Ty mohou využít i ti zájemci, kteří na Úřadu práce nejsou evidovaní, ale chtějí si doplnit znalosti či zlepšit kvalifikaci.

„Především v posledních dvou letech klade Úřad práce mimořádnou pozornost na zlepšování kvalifikace nejen klientů vedených v jeho evidenci, ale veškeré pracovní síly. V průběhu tří let hodlá zlepšit kvalifikaci u nejméně 130 tisíc osob, tedy u zhruba 2,5 % celkové ekonomicky aktivní populace ČR,“ doplnila Lucie Kolářová.

Nové sezonní pozice se vyčerpaly

Podle experta Jakuba Grossmanna z Národního institutu SYRI souvisí celorepublikový vývoj s již dostatečně obsazenými sezónními pracovními pozicemi a absencí dalšího růstu poptávky po tomto typu zaměstnanců.

„Z historické zkušenosti již pokles nezaměstnanosti díky sezónním pracovníkům v následujících měsících očekávat nelze. Opačným směrem ale může zapůsobit zavedení povinnosti evidence všech dohod o provedení práce platné od července 2024. Tato změna je spojená s dodatečnými administrativními náklady zaměstnavatelů, což by mohlo nabídku práce nepatrně utlumit,“ uvedl Grossmann, který vedle SYRI působí ještě v CERGE-EI.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře