Reklama
reklama

Cyklotrasy nedaleko Brna. Kam se vydat?

Jaro je tu a s ním naplno i začátek cyklistické sezóny. Pokud nefandíte jízdě po rušných brněnských silnicích nebo již naopak znáte všechny cesty v okolí i po slepu, nemusíte zoufat. Stačí i s kolem sednout třeba na vlak a vyrazit.

Na kolo vlakem?

„Přeprava jízdních kol patří mezi naše nejrozšířenější služby. Kola přepravujeme v malých motorácích na lokálkách, v kapacitních příměstských jednotkách a také ve vnitrostátních rychlících a v mezinárodních expresech včetně Pendolin a railjetů,“ popsal Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

Cena za přepravu jízdního kola nebo koloběžky je stanovena podle vzdálenosti. Do 150 kilometrů se platí 40 korun a od 151 kilometrů je to 60 korun. Využít lze také celodenní doklad pro opakované cesty vlakem během dne.

Údolí řeky Oslavy a Jihlavy pro rodiny jako dělané

Klidné údolí, minimální převýšení i zajímavosti. Přes 3 kilometry dlouhá vyasfaltovaná cyklostezka mezi Ivančicemi a Oslavany k rodinnému výletu přímo vybízí. Stačí se vydat z ivančického náměstí kolem nemocnice k rybníku Pancíř, odpočívadlu u Raka, Dívčímu splávku a následně až do Oslavan. U zdejšího renesančního zámku navíc navazují i 4 náročnější cyklotrasy. Chcete jízdu na kole spojit ještě s dalším zážitkem? Vydejte se sem druhý květnový víkend, kdy rodiště Vladimíra Menšíka ovládnou Chřestové a křenové slavnosti.

Z Židlochovic do Židlochovic

Nejen sportovce, ale i milovníky přírody a historických památek potěší 18 kilometrů dlouhý nenáročný okruh z Židlochovic přes obce Vojkovice, Holasovice, Rajhrad, Rajhradice, Opatovice, a Bučinu zpět do Židlochovic. Lákadel čeká na výletníky po této cestě mnoho.

V Rajhradě je to například jeden z nejznámějších a nejstarších klášterů na Moravě nebo třeba zdejší pouť sv. Petra a Pavla, která se bude slavit poslední červnovou neděli, Opatovice zaujmou svými rybníky a okolí židlochovického zámku zase oborou s vysokou zvěří.

Do Josefovského údolí raději bez dětí

Krásy střední částí Moravského krasu poznají cyklisté na trase Josefovským údolím. Ta jej spojuje s Adamovem a světoznámou Býčí skálou a dále také s křtinskými lesy a Jedovnicemi. Kvůli členitosti terénu se však vyznačuje svou náročností a není vhodná pro rodiny s malými dětmi.

Lesy Drahanské vrchoviny

Jedna z nejoblíbenějších cyklostezek v okolí Brna tvoří téměř 11,5 kilomterů dlouhý okruh hlubokými lesy Drahanské vrchoviny v masívu kopce Kalečník a pramenné oblasti potoka Říčka. Na výletě, který vede povětšinou po lesní asfaltové silnici, narazíte třeba na přírodní rezervaci s teplomilnými lesostepními společenstvy, předhistorické hradiště na ostrožně nad údolím Říčky, ale třeba i jeskyně Pekárna či Ochozskou.

Z Blanska do Boskovic jen na horském kole

Atraktivní sportovní cyklotrasa vede dlouhými úseky přes lesy mimo civilizaci přes hřebeny západního úbočí Drahanské vrchoviny a spojuje Blansko s Boskovicemi. Mezi Blanskem a Petrovicemi je na jízdu po panelové a posléze lesní cestě údolím potoka Sloupečníka potřeba horské kolo, v závěru údolí je navíc nutné počítat s prudším stoupáním.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře