Reklama
reklama

Barefootové boty jako cesta k silnější noze, říká výzkum

Chůze v minimalistické obuvi posiluje chodidla stejně jako dvouměsíční cvičební program. Širší prostor pro nohy, ohebná podrážka a stejná výška podrážky vpředu i vzadu (tzv. zero drop) minimalistické obuvi mohou být cestou k silnější noze, říká výzkum Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

„Slabost svalů chodidel může přispívat k problémům souvisejícím se zátěží. A podpůrná obuv může přispívat k oslabování svalů chodidla tím, že snižuje úlohu a aktivní zapojení svalů při pohybu. Posílení svalů nohou lze zajistit prostřednictvím různých aktivit, včetně nošení minimalistické obuvi a cíleného cvičení,“ říká Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

Výzkum potvrdil vliv chůze v minimalistické obuvi a posilování chodidel na velikost a sílu svalů chodidla. Padesát sedm běžců bylo v rámci výzkumu náhodně rozděleno do tří skupin – první chodila v minimalistických botách a každý týden zvyšovala zátěž, druhá provozovala pravidelná specializovaná odporová cvičení na posilování nohou a třetí skupina byla kontrolní. Síla svalů chodidla a jejich velikost byly měřeny na začátku (týden 0), uprostřed (4. týden) a na konci (8. týden) studie.

Statistické porovnání studie došlo k závěru, že chůze v minimalistických barefoot botách je pro posilování svalů chodidla stejně účinná jako cvičení na posilování chodidel. Posílení vnitřních a vnějších svalů chodidla je možné prostřednictvím cíleného cvičení nebo odstraněním podpůrné obuvi během chůze.

„Faktem je, že celá čtvrtina všech kostí a kloubů v těle je v nohou. V chodidlech je více nervových zakončení než kdekoli jinde kromě konečků prstů a rtů. Nohy jsou určeny k tomu, aby se ohýbaly, pohybovaly, napínaly a vnímaly svět,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. „Pohodlí a životní energie pramení i z toho, že nohy mohou dělat to, co je pro ně přirozené. A to jim minimalistické barefoot boty umožní,“ dodává.

Zdroj: aspen.pr

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů...
25.02.2024 - 08:42
Lenka Filipová je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých zpěvaček, která se proslavila svým osobitým stylem a již jako hodně mladá dívka se zamilovala do francouzské hudby.
24.02.2024 - 08:03
Už máte víkendové plány? Jestli ne, inspirujte se našimi tipy. Objevujte zajímavosti o Brně při komentovaných prohlídkách k Mezinárodnímu dni průvodců, na hvězdárně navštivte seriál přednášek o...
23.02.2024 - 19:37
Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v Zoo Brno...
23.02.2024 - 19:28
Třetí měsíc v roce, tři vodojemy, tři dny! Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a...
22.02.2024 - 14:40
Nepříjemné překvapení čekalo v úterý večer na čtyřiadvacetiletou majitelku auta, které zaparkovala v brněnských Štýřicích.
22.02.2024 - 10:13
Komentáře