Reklama
reklama

Barefootové boty jako cesta k silnější noze, říká výzkum

Chůze v minimalistické obuvi posiluje chodidla stejně jako dvouměsíční cvičební program. Širší prostor pro nohy, ohebná podrážka a stejná výška podrážky vpředu i vzadu (tzv. zero drop) minimalistické obuvi mohou být cestou k silnější noze, říká výzkum Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

„Slabost svalů chodidel může přispívat k problémům souvisejícím se zátěží. A podpůrná obuv může přispívat k oslabování svalů chodidla tím, že snižuje úlohu a aktivní zapojení svalů při pohybu. Posílení svalů nohou lze zajistit prostřednictvím různých aktivit, včetně nošení minimalistické obuvi a cíleného cvičení,“ říká Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

Výzkum potvrdil vliv chůze v minimalistické obuvi a posilování chodidel na velikost a sílu svalů chodidla. Padesát sedm běžců bylo v rámci výzkumu náhodně rozděleno do tří skupin – první chodila v minimalistických botách a každý týden zvyšovala zátěž, druhá provozovala pravidelná specializovaná odporová cvičení na posilování nohou a třetí skupina byla kontrolní. Síla svalů chodidla a jejich velikost byly měřeny na začátku (týden 0), uprostřed (4. týden) a na konci (8. týden) studie.

Statistické porovnání studie došlo k závěru, že chůze v minimalistických barefoot botách je pro posilování svalů chodidla stejně účinná jako cvičení na posilování chodidel. Posílení vnitřních a vnějších svalů chodidla je možné prostřednictvím cíleného cvičení nebo odstraněním podpůrné obuvi během chůze.

„Faktem je, že celá čtvrtina všech kostí a kloubů v těle je v nohou. V chodidlech je více nervových zakončení než kdekoli jinde kromě konečků prstů a rtů. Nohy jsou určeny k tomu, aby se ohýbaly, pohybovaly, napínaly a vnímaly svět,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. „Pohodlí a životní energie pramení i z toho, že nohy mohou dělat to, co je pro ně přirozené. A to jim minimalistické barefoot boty umožní,“ dodává.

Zdroj: aspen.pr

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře