Reklama
reklama

Neléčený vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol může způsobit problémy v sexuálním životě

Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení kvality sexuálního života.

„Je třeba zdůraznit, že pokud máte vysoký krevní tlak, není třeba se hned obávat, že by vám sex způsobil vážné zdravotní problémy, jako je infarkt. Může ale ovlivnit kvalitu intimního života. U mužů byla například prokázána souvislost mezi vysokým krevním tlakem a některými sexuálními problémy.  Vysoký krevní tlak totiž zhoršuje pružnost cév v celém těle. A méně pružné cévy v oblasti pánve a penisu mohou ovlivnit sexuální život. Statistiky ukazují, že až dvě třetiny mužů s hypertenzí trpí erektilní dysfunkcí. Podobné obtíže hlásí i 60 procent mužů s vysokými hladinami cholesterolu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Ztráta erekce i libida

Může dojít ke snížení průtoku krve do penisu, a to způsobí obtíže s dosažením a udržením erekce. Často také mohou sexuální život ovlivňovat i léky používané k léčbě hypertenze, jako jsou beta-blokátory a diuretika, které mohou mít také negativní vliv na sexuální funkci. U mužů, ale i žen pak vysoký krevní tlak může mít vliv i na sexuální touhu a libido, protože jedním ze znaků hypertenze je také únava a menší chuť k fyzickým aktivitám. To vše vede i ke ztrátě sexuálního apetitu. Zároveň i život s chronickým onemocněním, jako je hypertenze, může způsobit stres a úzkost. A tyto psychické faktory mohou ovlivnit sexuální touhu a libido.

I nadváha může hrát svojí roli

Vysoký krevní tlak je často spojen i s nadváhou a obezitou, což u mužů může také zvyšovat riziko sexuálních problémů. Výskyt hypertenze s nadváhou a poruchami erekce má základ v několika faktorech. Jedním z nich je ateroskleróza, což je stav, při němž se plaky tvořící se z tuků ukládají na vnitřních stěnách cév. Tyto plaky mohou omezovat průtok krve, což má zásadní vliv na schopnost dosažení a udržení erekce. Málo se mluví o tom, že poruchy sexuálních funkcí mohou být prvním příznakem aterosklerózy. Kromě odborníků na sexuální zdraví by měl v případě problémů takového jedince vyšetřit i internista nebo kardiolog.

Dalším faktorem je hormonální nerovnováha, kterou může nadváha nebo obezita způsobit. U mužů může nadváha snižovat hladinu testosteronu, což je klíčový hormon pro sexuální funkci. A to potvrzuje i nedávná studie v časopise Journal of the American Heart Association, z níž plyne, že muži s hypertenzí mají větší pravděpodobnost nižších hladin testosteronu. Není ale zcela jasné, zda vysoký krevní tlak přispívá k poklesu testosteronu, či jsou hodnoty na sobě nezávislé.

Kontrola nadváhy i konzultace s lékařem

Řešením těchto problémů je především snaha o kontrolu nadváhy nebo obezity a zlepšení celkového zdraví. To může zahrnovat vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a včasnou léčbu hypertenze, včetně léků, které jsou vybrány s ohledem na jejich vliv na sexuální funkci.

„Důležité je také konzultovat tyto problémy s lékařem, aby byla zahájena vhodná léčba. Jakmile se správná léčba zahájí, má tendenci pozitivně ovlivnit sexuální život pacienta, což může významně zlepšit celkovou kvalitu jeho života. Je třeba zdůraznit, že klíčový je právě komplexní přístup, který zahrnuje změnu životního stylu a léčbu hypertenze,“ dodává MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fandíte vědě a chcete se o různých tématech dozvědět více do hloubky? Stavte se do VIDA! na Rande s vědou. Je to nový program, kdy si do VIDA! zvou zajímavé hosty na vědecké večery. Ve středu 22....
18.05.2024 - 08:39
Ředitelství silnic a dálnic a Město Brno zvou veřejnost na prohlídku stavby důležité části Velkého městského okruhu V Brně.
17.05.2024 - 08:29
Koho volit, vám neporadíme, ale přinášíme ostatní praktické informace týkající se voleb do Evropského parlamentu. Kdy a kam jít volit, dokdy a kde si vyřídit voličský průkaz a co dělat, když budete v...
16.05.2024 - 07:56
Spojit příjemné s užitečným a zároveň si dopřát nevšední zážitek. Nejen fanoušci historie, retro stylu, a především pak dopravních prostředků, se po zimní pauze opět dočkali a po Brně i jižní Moravě...
15.05.2024 - 07:28
Zažít Jurkovičovu vilu jinak. To nabízí rodinám s dětmi program nazvaný Tajemství pavučiny, který se v jedné z nejvýznamnějších brněnských secesních památek z přelomu 19. a 20. století uskuteční v...
14.05.2024 - 07:09
Více sluníčka a delší dny jsou pro řadu lidí důvodem k radosti. Současně bychom se ale měli mít na pozoru. Právě ultrafialové záření je hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže. V polovině května se...
13.05.2024 - 16:44
Komentáře