Základní kámen Sanatoria Pálava poklepán. Pacientům se sanatorium otevře za dva roky
Sanatorium Pálava představuje milník v rozvoji zdravotnické infrastruktury v kraji. Zajistí chybějící následnou léčebně rehabilitační péči o pacienty po těžkých a kritických stavech v oborech neurologie, neurochirurgie, traumatologie a ortopedie.
„Jedná se o největší zdravotnickou akci v Jihomoravském kraji, která se chystala dlouhé roky. Podobné rehabilitační zařízení po traumatických stavech a těžkých úrazech dneska na celé Moravě není. Unikátní Sanatorium Pálava se tak zařadí společně s ústavy v Kladrubech a Hrabyni, kde jsou kapacity plně vytíženy, do sítě odborných rehabilitačních ústavů v České republice,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. „Zkušební provoz chceme zahájit v lednu 2026,“ doplnil Grolich.
„Sanatorium Pálava je jednou z nejrozsáhlejších investic do infrastruktury a do kvality života v kraji za několik let. Celkové výdaje na projekt se pohybují kolem 784 milionů korun. Z toho 289 milionů korun představují prostředky EU z Národního plánu obnovy, který naše vláda upravila tak, abychom mohli podpořit projekty, které budou skutečně sloužit občanům. Plánovanou lázeňskou zónu v budoucnu doplní také výstavba bydlení a řada dalších investic. Oblast kolem Pasohlávek se díky tomu podstatně promění. Jde o důležitý a užitečný projekt pro rozvoj celého regionu,“ uvedl premiér Petr Fiala.
Zdravotnické zařízení bude mít kapacitu 214 osob. Léčebně rehabilitačních pokojů bude 80, z toho 4 pokoje pro imobilní. Lázeňských pokojů pro samoplátce pak bude 28, z toho jsou 2 apartmány a 2 pokoje pro imobilní klienty. Ve dvou podzemních podlažích se budou nacházet jednak provozy s procedurami – bazény a balneo terapie, jednak šatny, sklady, gastro přípravny a technické zázemí. Vyšetřovny a příjmové ambulance na pacienty čekají hned v přízemí, kde nebudou chybět také rehabilitace, masáže, tělocvičny, ale také recepce, kavárna nebo jídelny. V dalších třech nadzemních patrech budou například lůžková oddělení, zasedací místnost, administrativní kanceláře nebo kaple.
„Stavební firma začala s přípravou staveniště loni v prosinci, v polovině ledna byly zahájeny výkopové práce. Potřebnou zeminu se už podařilo odvézt, teď probíhá vrtání pilot. Pracuje se na projektové dokumentaci, protože tato investiční akce je řešena metodou Design & Build. Připraveno je zhruba 30 % realizační projektové dokumentace, její dokončení odhadujeme během léta,“ vylíčil radní pro investice Vladimír Šmerda.
„Zvolený přístup Design & Build nám umožňuje současně s přípravou projektové dokumentace provádět stavební práce. Aktuálně pracujeme na založení stavby, což představuje vyvrtání celkem 75 pilot o průměrech od 60 do 90 cm a hloubce až 24 metrů. Do poloviny roku 2024 dokončíme základovou desku, stěny a strop na úrovni 2. podzemního podlaží, základovou desku a část svislých konstrukcí 1. podzemního podlaží,“ přiblížil průběh prací Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s. „Společně s naším partnerem ve sdružení, společností SPIE Stangl Technik, vedle projektové dokumentace připravujeme BIM model stavby, který bude dokončen v listopadu letošního roku. K udržitelnosti provozu nového sanatoria přispějí fotovoltaické panely umístěné na střeše budovy, tepelná čerpadla voda – vzduch a kogenerační jednotka,“ doplnil Pokorný.
Zprovozněním a chodem Sanatoria Pálava je pověřena servisní organizace pro krajské nemocnice Jihomoravská zdravotní, a.s. „V současnosti synchronizujeme detaily s dodavatelem stavby, aby odpovídala potřebám pacientů i zaměstnanců moderního zdravotnického zařízení. Pracujeme na zajištění personálu, má zde pracovat více jak 150 lidí. Řešíme i pořízení kompletního vybavení a samozřejmě zahájení plnohodnotného provozu sanatoria,“ shrnul Martin Pavlík, předseda představenstva.
TZ: jmk