Reklama
reklama

Základní kámen Sanatoria Pálava poklepán. Pacientům se sanatorium otevře za dva roky

Symbolické poklepání na základní kámen Sanatoria Pálava odstartovalo stavební maratón. Ten bude finišovat na přelomu roku 2025/2026. Na jaře 2026 by pak mělo sanatorium přivítat první pacienty. Celkové náklady na stavbu Sanatoria Pálava jsou předpokládány ve výši 784 milionů korun. Slavnostního poklepu se v pondělí 4. března 2024 zúčastnili představitelé Jihomoravského kraje, Vlády ČR a Parlamentu společně se zástupci sdružení zhotovitelů.

Sanatorium Pálava představuje milník v rozvoji zdravotnické infrastruktury v kraji. Zajistí chybějící následnou léčebně rehabilitační péči o pacienty po těžkých a kritických stavech v oborech neurologie, neurochirurgie, traumatologie a ortopedie.

Jedná se o největší zdravotnickou akci v Jihomoravském kraji, která se chystala dlouhé roky. Podobné rehabilitační zařízení po traumatických stavech a těžkých úrazech dneska na celé Moravě není. Unikátní Sanatorium Pálava se tak zařadí společně s ústavy v Kladrubech a Hrabyni, kde jsou kapacity plně vytíženy, do sítě odborných rehabilitačních ústavů v České republice,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. „Zkušební provoz chceme zahájit v lednu 2026,“ doplnil Grolich.

„Sanatorium Pálava je jednou z nejrozsáhlejších investic do infrastruktury a do kvality života v kraji za několik let. Celkové výdaje na projekt se pohybují kolem 784 milionů korun. Z toho 289 milionů korun představují prostředky EU z Národního plánu obnovy, který naše vláda upravila tak, abychom mohli podpořit projekty, které budou skutečně sloužit občanům. Plánovanou lázeňskou zónu v budoucnu doplní také výstavba bydlení a řada dalších investic. Oblast kolem Pasohlávek se díky tomu podstatně promění. Jde o důležitý a užitečný projekt pro rozvoj celého regionu,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Zdravotnické zařízení bude mít kapacitu 214 osob. Léčebně rehabilitačních pokojů bude 80, z toho 4 pokoje pro imobilní. Lázeňských pokojů pro samoplátce pak bude 28, z toho jsou 2 apartmány a 2 pokoje pro imobilní klienty. Ve dvou podzemních podlažích se budou nacházet jednak provozy s procedurami – bazény a balneo terapie, jednak šatny, sklady, gastro přípravny a technické zázemí. Vyšetřovny a příjmové ambulance na pacienty čekají hned v přízemí, kde nebudou chybět také rehabilitace, masáže, tělocvičny, ale také recepce, kavárna nebo jídelny. V dalších třech nadzemních patrech budou například lůžková oddělení, zasedací místnost, administrativní kanceláře nebo kaple.

Stavební firma začala s přípravou staveniště loni v prosinci, v polovině ledna byly zahájeny výkopové práce. Potřebnou zeminu se už podařilo odvézt, teď probíhá vrtání pilot. Pracuje se na projektové dokumentaci, protože tato investiční akce je řešena metodou Design & Build. Připraveno je zhruba 30 % realizační projektové dokumentace, její dokončení odhadujeme během léta,“ vylíčil radní pro investice Vladimír Šmerda.

Zvolený přístup Design & Build nám umožňuje současně s přípravou projektové dokumentace provádět stavební práce. Aktuálně pracujeme na založení stavby, což představuje vyvrtání celkem 75 pilot o průměrech od 60 do 90 cm a hloubce až 24 metrů. Do poloviny roku 2024 dokončíme základovou desku, stěny a strop na úrovni 2. podzemního podlaží, základovou desku a část svislých konstrukcí 1. podzemního podlaží,“ přiblížil průběh prací Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s.Společně s naším partnerem ve sdružení, společností SPIE Stangl Technik, vedle projektové dokumentace připravujeme BIM model stavby, který bude dokončen v listopadu letošního roku. K udržitelnosti provozu nového sanatoria přispějí fotovoltaické panely umístěné na střeše budovy, tepelná čerpadla voda – vzduch a kogenerační jednotka,“ doplnil Pokorný.

Zprovozněním a chodem Sanatoria Pálava je pověřena servisní organizace pro krajské nemocnice Jihomoravská zdravotní, a.s. „V současnosti synchronizujeme detaily s dodavatelem stavby, aby odpovídala potřebám pacientů i zaměstnanců moderního zdravotnického zařízení. Pracujeme na zajištění personálu, má zde pracovat více jak 150 lidí. Řešíme i pořízení kompletního vybavení a samozřejmě zahájení plnohodnotného provozu sanatoria,“ shrnul Martin Pavlík, předseda představenstva.

TZ: jmk

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Poprvé uvidí odhalení zbrusu nové závodní formule studentů brněnského VUT nejen pozvaní hosté, ale i veřejnost. Letošní rollout, neboli slavnostní odhalení nového monopostu, se koná v pátek 26....
14.04.2024 - 10:30
Video ze čtvrteční noční jízdy mladého cyklisty by mohlo sloužit jako vysvětlující materiál, proč se někdy o opilých osobách lidově říká, že šněrují ulicemi.
12.04.2024 - 20:53
Jaro je v plném proudu a s ním přibývají i zajímavé akce. Dopřejte si o víkendu sérii kulturních zážitků či festival jídla na Špilberku. Nevynechejte však ani poznávání vesmíru, bazárek v kavárně či...
12.04.2024 - 15:00
Od premiéry slavné Gershwinovy Rapdosie v modrém letos uplynulo 100 let a Filharmonie Brno nemohla na toto výročí zapomenout. Na čtvrteční a páteční večer si pro diváky připravila koncerty nazvané...
11.04.2024 - 07:25
Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení...
10.04.2024 - 11:00
Celková revitalizace a modernizace, propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa nebo bezbariérovost. To jsou hlavní cíle rekonstrukce kulturního centra co.labs v brněnské ulici Kounicova. V místě,...
10.04.2024 - 07:27
Komentáře