Reklama
reklama

U Pasohlávek vyroste nové Sanatorium Pálava

V pondělí 13. listopadu 2023 představitelé Jihomoravského kraje společně se zhotovitelem společností Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl symbolicky podepsali zahájení stavby sanatoria pro léčebně rehabilitační péči pacientů stabilizovaných po těžkých a kritických stavech.

Tento krok přichází po více než patnáctiletém procesu plánování a příprav a představuje milník v rozvoji zdravotnické infrastruktury v kraji.

„Je to unikátní stavba v rámci celé České republiky a v Jihomoravském kraji se jedná o jednu z největších investic za poslední dobu. Oproti původním předpokladům jsme dokonce stavbu vysoutěžili o 200 milionů korun levněji. Když získáme dotaci z Národního plánu obnovy, ušetříme dalších 289 milionů korun,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Sanatorium Pálava se stane klíčovou institucí pro pacienty stabilizované po těžkých a kritických stavech, jako jsou těžké úrazy, úrazy hlavy a páteře, mozkové příhody a operace velkých kloubů.
„Sanatorium Pálava vyplní mezeru v poskytování následné léčebně rehabilitační péče a pomůže tak podpořit stávající systém rehabilitace na celostátní úrovni. Dnes například čekají pacienti na přijetí v Kladrubech nebo Hrabyni až několik měsíců a spousta z nich se tam z kapacitních důvodů ani nedostane,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

 „Nespornou výhodou je možnost využívat příznivých účinků zdroje léčivé vody. Jedná se o vodu přírodní, termální a silně mineralizovanou, která má blahodárný vliv na pohybový aparát,“ podotkl radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

Vítězem veřejné soutěže na realizaci se stala Společnost Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl, která má dva společníky.

„Staveniště převezmeme a zemní práce spočívající v úpravě terénu po provedeném archeologickém průzkumu a jeho přípravě pro založení stavby zahájíme do konce listopadu,“ přiblížil začátek prací Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s. a doplnil: „Dokončení a předání stavby pak předpokládáme v průběhu podzimu 2025.“

Výstavba Sanatoria Pálava bude probíhat v režimu Design & Build, která se Jihomoravskému kraji při zadávání veřejných zakázek osvědčila. „Od Jihomoravského kraje jsme obdrželi dokumentaci pro stavební povolení a společně s partnerem ve sdružení, společností SPIE Stangl Technik spol. s r.o., zpracujeme dokumentaci pro provedení stavby a zajistíme vlastní realizaci projektu. V nejbližších dnech zahájíme přípravu virtuálního modelu nového sanatoria s využitím metodiky BIM (Building Information Management). Ta pracuje s digitálními informačními modely stavby a umožňuje efektivní navrhování, výstavbu a v neposlední řadě provozování budovy. Navazujeme tak spolu s investorem na úspěšné nasazení této metodiky na projektu Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy,“ uzavřel Pokorný.

Společnost Thermal Pasohlávky a.s, jejímž úkolem bylo najít vhodné využití pozemků u obce Pasohlávky v podobě lázeňského komplexu či jiného zdravotnického zařízení byla založena v roce 2007. O osm let později se začalo pracovat na projektové dokumentaci Odborného léčebného ústavu – Sanatorium Pálava jako zařízení pro poskytování následné zdravotní péče. První projektová dokumentace pro územní rozhodnutí byla hotová na konci roku 2016.

„Po dvouletém archeologickém průzkumu byl projekt již nachystán k vypsání soutěže na zhotovitele stavby, ale bohužel ho přerušila pandemie covid-19. Z důvodu eliminace časového zdržení projektu bylo přistoupeno k pokračování projekčních prací vedoucích k získání stavebního povolení, na základě kterého byl letos projekt znovu připraven k vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ vysvětlil radní pro investice Vladimír Šmerda.

TZ: JMK

Autor: 
redakce
Aktuálně
Poprvé uvidí odhalení zbrusu nové závodní formule studentů brněnského VUT nejen pozvaní hosté, ale i veřejnost. Letošní rollout, neboli slavnostní odhalení nového monopostu, se koná v pátek 26....
14.04.2024 - 10:30
Video ze čtvrteční noční jízdy mladého cyklisty by mohlo sloužit jako vysvětlující materiál, proč se někdy o opilých osobách lidově říká, že šněrují ulicemi.
12.04.2024 - 20:53
Jaro je v plném proudu a s ním přibývají i zajímavé akce. Dopřejte si o víkendu sérii kulturních zážitků či festival jídla na Špilberku. Nevynechejte však ani poznávání vesmíru, bazárek v kavárně či...
12.04.2024 - 15:00
Od premiéry slavné Gershwinovy Rapdosie v modrém letos uplynulo 100 let a Filharmonie Brno nemohla na toto výročí zapomenout. Na čtvrteční a páteční večer si pro diváky připravila koncerty nazvané...
11.04.2024 - 07:25
Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení...
10.04.2024 - 11:00
Celková revitalizace a modernizace, propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa nebo bezbariérovost. To jsou hlavní cíle rekonstrukce kulturního centra co.labs v brněnské ulici Kounicova. V místě,...
10.04.2024 - 07:27
Komentáře