Do jádra míří každý pátý nově přijatý zaměstnanec
V případě stávajících jaderek pokračoval i loni rostoucí trend zájmu ze stran žen a dívek: v roce 2023 tvořily 14 % nově přijatých zaměstnanců, zatímco o rok dříve to bylo 11 % a v roce 2021 necelých 9 %. Ženy jsou i mezi zmiňovanými účastníky probíhající týdenní stáže. Většina z nich už má o budoucí práci v ČEZ jasnou představu. Jeden student úspěšně absolvoval SMR camp a získal stipendium Skupiny ČEZ, další díky možnosti práce při studiu působí v oblasti palivového cyklu a další dva počítají s kariérou operátorů jaderných elektráren.
Na programu mají především exkurze do provozu jaderné elektrárny. Navštíví strojovnu, chladicí věže, simulátor blokové dozorny nebo sklad použitého jaderného paliva. Nejzajímavější částí jsou však exkurze přímo na reaktorový sál, kde se dozví i informace o technologiích primárního okruhu a nejnovějším jaderném palivu. „Od stáže očekávám propojení teorie s praxí, což stáž zatím splňuje. Nejsilnějším zážitkem pro mě zatím bylo sedět přímo na zavážecím strojem, dívat se do otevřeného reaktoru a pozorovat Čerenkovovo záření,“ prozradil student Ondřej, student 5. ročníku ČVUT FJFI a držitel stipendia Skupiny ČEZ.
Přidanou hodnotou je i fakt, že studenty v elektrárně doprovází sami absolventi jaderné fakulty ČVUT, kteří jsou již v elektrárně zaměstnáni jako odborníci na reaktorovou fyziku. Studentům se věnuje 20 zaměstnanců z obou jaderných elektráren.
Na kariérních stránkách www.kdejinde.cz inzeroval ČEZ loni přes 2 373 volných pracovních pozic, na které se přihlásilo téměř 35 tisíc kandidátů.
Zdroj: JED