Reklama
reklama

Zahájení Ankety Dobrovolní Hasiči Roku proběhlo na brněnském výstavišti v rámci veletrhu PYROS

Se zahájením mezinárodního veletrhu požární techniky PYROS včera symbolicky odstartoval 13. ročník oceňování práce dobrovolných hasičů - Anketa Dobrovolní Hasiči Roku 2023. Od tohoto okamžiku se mohou jednotky a sbory hlásit s provedenými zásahy a činností za období 1.7.2022 – 30.6.2023. Přihlášky mohou zasílat sami dobrovolní hasiči nebo veřejnost prostřednictvím elektronického formuláře, a to nejpozději do 21.7.2023. Ze všech doručených přihlášek Odborná porota vybere 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů, kterým udělí ocenění Dobrovolní hasič roku 2023. K ocenění díky partnerům Ankety obdrží finanční a věcné dary na technické dovybavení a podporu jejich činnosti.

Cílem Ankety Dobrovolní Hasiči Roku je nejen ocenit dobrovolné hasiče za jejich obětavou pomoc, kterou jsou nám připraveni s odvahou a odhodláním poskytnout vždy, když je ohroženo naše zdraví, životy nebo majetek, ale také je podpořit v jejich činnosti a motivovat pro budoucí činnost. 

Finalisty, kteří budou v letošním roce oceněni, vybere Odborná porota složená se zástupců profesionálních i dobrovolných hasičů, zástupců partnerů a organizátorů Ankety v jejichž čele stojí generální ředitel HZS ČR, generálporučík Vladimír Vlček. „Denně se setkáváme s mimořádnými událostmi, ve kterých společně profesionální a dobrovolní hasiči bojují o záchranu lidských životů, zvířat, majetku či životního prostředí. Prostřednictvím Ankety budeme moci už po třinácté ocenit další, kteří si to za provedené činy zaslouží,“ uvedl generálporučík Vladimír Vlček.

Pro vykonávání dobrovolnické hasičské činnosti je důležitá podpora ze strany firem, v nichž dobrovolní hasiči pracují. Mezi takové společnosti patří generální partner soutěže, kterým je skupina GasNet: „Jako největší tuzemský distributor plynu máme ambiciózní plán: zemní plyn chceme postupně nahradit obnovitelným vodíkem. V přípravách na novou éru plynárenství hraje klíčovou roli bezpečnost, kterou chceme nadále posilovat také ve spolupráci s hasiči. A máme na co navazovat, vždyť jen prostřednictvím Ankety oceňujeme práci dobrovolných hasičů spolehlivě již 13 let. Současně podporujeme i dobrovolnickou činnost našich zaměstnanců. Mnoho dobrovolných hasičů je totiž mezi námi plynaři a když to situace vyžaduje, umožňujeme jim zapojit se do akcí,“ vysvětluje Petr Koutný, provozní ředitel společnosti GasNet a člen Odborné poroty.

Letošní třináctý ročník přináší několik změn v pravidlech i složení partnerů. Nejvýznamnějšími podporovateli dobrovolných hasičů a dlouholetými partnery Ankety jsou vedle generálního partnera společnosti GasNet také hlavní partneři. Těmi jsou ČEZ, Ford Motor Company a DCom. Partnery Ankety jsou společnosti Lesy ČR, EG.D., Medsol, Požární bezpečnost, ZPMV, FIREFIGHTING TECHNOLOGY INT, Hasičská vzájemná pojišťovna, Techsport, GINA Software, ČEPS, Poctivá od Mattoni 1873, Víno Prokeš, Rescop a Teleskopické stožáry.

Na jednotky a sbory, které v závěrečném veřejném hlasování získají největší počet hlasů, čeká i v letošním roce speciální ocenění v podobě skleněné zásahové helmy v životní velikosti. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v listopadu za účasti kamer České televize.

Elektronický formulář pro přihlášení a pravidla jsou přístupné na internetových stránkách www.adhr.cz. Seznámit se s pravidly, postupem pro přihlášení i letošními cenami, které poskytli partneři Ankety, je možné také na prezentačním stánku Ankety v rámci Roadshow s rádiem Český Impuls.

Záštitu nad akcí převzal generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Vladimír Vlček a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Mgr. Slavomír Bell. Svoji záštitu Anketě udělil také 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Mgr. Bc. Vít Rakušan, ministr financí Ing. Zbyněk Stanjura, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. a ministr zemědělství Ing. Zdeněk Nekula. Spolupracujícími organizacemi jsou Hasičský záchranný sbor ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Moravská hasičská jednota, Česká hasičská jednota a Asociace velitelů jednotek dobrovolných hasičů.

Zdroj: adhr

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jak vypadá vesmír zblízka, už pošesté poznáte na oblíbeném Festivalu planet. Na Kraví hoře uvidíte od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna obří modely vesmírných těles, k nimž se letos nově přidá...
13.06.2024 - 10:35
Elektrický rozvaděč si zřejmě k vybití svého vzteku vybral v pondělí večer muž procházející Nádražní ulicí.
13.06.2024 - 07:01
Pořídit si jízdenku snadno a rychle přímo na vlakovém nástupišti. To je novinka, kterou mohou využít cestující na brněnském hlavním nádraží. Instalován tu byl totiž první chytrý validátor, na jižní...
12.06.2024 - 06:36
V meziročním porovnání si v rámci svých hrubých mezd polepšili Jihomoravané o 2934 korun. V prvním čtvrtletí se tu průměrná hrubá mzda vyšplhala na 43 037 korun, zvedla se i úroveň reálné mzdy....
11.06.2024 - 07:21
Přijít si do centra města prohlédnout historické a retro vozy je pro malé i velké nadšence už tradicí. Ani letošní červen je o tuto možnost nepřipraví. Dopravní nostalgie v rámci festivalu Ignis...
10.06.2024 - 18:30
Mnozí studenti a studentky středních a vysokých škol si potřebují přes léto přivydělat. Hledání té správné brigády si však není třeba nechávat na poslední chvíli, koncem června či začátkem července...
10.06.2024 - 13:46
Komentáře