Reklama
reklama

Bouřka poškodila více než 40 tisíc stromů v lesích Mendelovy univerzity. Do některých bude zákaz vstupu

Silná bouře ničila v lesích Mendelovy univerzity v pátek 21. června. Nejvíce zasáhla oblast mezi obcemi Křtiny, Habrůvka, Jedovnice, Bukovinka a Bukovina. Následkem kalamity je tu pohyb pro veřejnost nebezpečný. Až do příštího roku se budou opravovat i některé poškozené lesní cesty.

„Nejvíce postižená oblast se nachází mezi obcemi Křtiny, Habrůvka, Jedovnice, Bukovinka, Bukovina a zpět ve směru na Křtiny. Jedná se o polesí Habrůvka,“ sdělil Čestmír Šnoblt, vedoucí výrobního oddělení Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny). První odhady hovoří o více než 40 tisících poškozených stromů.

„V této nejpostiženější oblasti školního lesního podniku proto požádáme o vydání opatření obecné povahy Vyloučení, tedy zákaz, vstupu do lesa,“ dodal Čestmír Šnoblt.

V porostech poškozených bouří se nacházejí stromy, u nichž stále hrozí neřízený pád. Lesníci proto budou při zpracovávání ležících stromů zároveň vyhodnocovat, zda je potřeba z porostů odstranit i tyto částečně poškozené stojící stromy. Ohled musí brát na bezpečnost dělníků, kteří v nich pracují.

Škody v menším rozsahu zaznamenali lesníci také mezi Bílovicemi nad Svitavou a lokalitou Hády.

Ekonomickou škodu nedokáže podnik v současné době vyčíslit. „Předběžné odhady ukázaly, že poškozeno je čtyřicet tisíc kubíků, což představuje pro podnik víc než půlroční těžební úkol. Kalamitní situace vznikla v nejnevhodnější dobu. Během zhruba šesti týdnů musíme zpracovat a umístit na trh smrkové dříví, aby nedošlo k namnožení kůrovcovitých brouků a k napadení stojících porostů,“ popsal Tomáš Vrška, ředitel ŠLP Křtiny. Situaci komplikuje i období letních odstávek zpracovatelů smrku.

„Bouře si nevybírala v typech porostů, nicméně největší poškození je jasně viditelné u stejnorodých porostů nejenom smrčin, ale i bučin. V nich totiž došlo k efektu, kdy vítr tlačil obrovské množství vody na koruny buků. Během necelé hodiny byl srážkový úhrn vyšší než 60 milimetrů,“ doplnil Tomáš Vrška.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře