Kvalita vody přírodních koupališť na jižní Moravě je ideální ke koupání. Kam se vydat?
Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje sleduje kvalitu vody u 22 turisticky nejoblíbenějších koupališť ve volné přírodě a koupacích oblastí v celém kraji.
V jihomoravské metropoli mají milovníci vodních radovánek hned několik možností. Vhodné koupací podmínky jsou například na Brněnské přehradě, a to na všech jejích koupalištích Rokli, Rakovci, Kozí horce, Sokolském koupališti a Osadě. Podobně je na tom i jezírko Wellness Infinit Maximus, přírodní koupací biotop Brno-jih nebo Jezírko Atlantis v Rozdrojovicích.
Stejně vhodná kvalita je i v lokalitách za hranicemi Brna. Bez starostí je tak možné si zaplavat například na Nových Mlýnech, Vranovské přehradě, v Lulči či vodní nádrži Letovice. Ta se nachází na říčce Křetínce asi tři kilometry před jejím soutokem se Svitavou v Letovicích zhruba 45 kilometrů od Brna.
Značnou pozornost a oblibu si v posledních letech získaly i biotopy. Ty jsou mezistupněm mezi tradičním bazénem a přírodním koupalištěm. Jejich základem je totiž koupání bez chemie a s ním spojený biologický způsob udržování čisté vody, za kterým stojí především vodní rostliny a přírodní ekosystémy. Plavci mohou zamířit třeba na přírodní biotopy do Kovalovic, Oslavan, Bohuslavic na Hodonínsku či Bantic na Znojemsku.
Stále vhodné ke koupání jsou také hladiny Rybníku Suchý a VN Palava v okrese Blansko. Hygienici tu však naměřili vodu se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. Znamená to, že může být například kalná či být cítit rybinou, stále je však pro plavce vhodná.