V roce 200. výročí narození svého stavitele zahajuje Arnoldova vila pravidelný provoz
Pravidelný provoz vily Josefa Arnolda z roku 1862 je spojen s uvedením stálé expozice Odkaz minulosti v plynutí času. Ta je rozmístěna v domě v rámci pater a je složená ze tří částí.
První část odkazuje na genius loci celého objektu a rovněž návštěvníky seznámí s urbanistickým vývojem Černých Polí v okolí. K vidění je tu například i model původní vilové kolonie z 60. let 19. století.
Příběhu stavitele Josefa Arnolda, jehož 200. výročí narození si shodou okolností připomínáme v letošním roce, se věnuje třetí podlaží. V něm mohou zájemci shlédnout i film o průběhu rekonstrukce vily, kterou pod svou správu získalo Muzeum města Brna v roce 2019.
Poslední část je věnovaná osudu posledních soukromých majitelů objektu, kteří byli židovského původu. Byli jimi Cecilie a Kornelius Hože. Právě Cecilie, manželka významného advokáta a spolumajitele maloměřické cementárny a teta Grety Tugendhat, rozšířila vilu v duchu art deco s prvky secese.
Arnoldova vila bude přístupná návštěvníkům buď individuálně, anebo s průvodcem.
Prodloužení otevírací doby a další lákadla
Od 16. května se otevírací doba prodlouží. Otevřeno bude od úterý do neděle. Během měsíce lásky bude také dokončena kompletní obnova zahrady, která ji propojí se zahradami vily Tugendhat a Löw-Beer. Přidá se i provoz letní kavárny.
Rekonstrukce
Památková obnova komplikované přistavované stavební struktury objektu si vyžádala specifické přístupy a metody. Náročné bylo statické zabezpečení objektu, specifický restaurátorský zásah si vyžádala i krovová soustava a hrázděné zdivo takzvané Arnoldovy věže. Ta nabízí nádherné výhledy na sousední vilu Tugendhat i vzdálenější hrad Špilberk.
Zvýšenou pozornost odborníci věnovali i autentickým konstrukcím a detailům. Muzeum města Brna se navíc zaměřilo i na nalezené dekorativní a stavebním prvky, které v průběhu obnovy dokumentovalo a prezentuje je přímo v objektu.