V rámci Týdne pro rodinu ožije Jurkovičova vila i přilehlá zahrada pohádkovým programem
Poznat Jurkovičovu vilu s programem pro rodiny
Pohádkové dobrodružství s úkoly, tvořením a výkladem o historii vily. To vše přinese návštěvníkům putování významnou památkou zpestřené příběhem o tajemných a trochu legračních bytostech třetí květnovou sobotu.
„Rodiny s dětmi vezmeme za podivnými tvory, kteří někdy přehazují věci, občas vržou pod prahem, nebo ťukají ve zdech a šelestí v listí, ale bez kterých by vila nebyla tím, čím je. Těšte se na nejstaršího obyvatele tohoto krásného domu, samotného Génia Loci, zvaného Locík, a pavučinu jeho příběhů. Cílem je ochránit její křehká vlákna a zároveň najít převzácnou špulku stříbrných nití,” popsala jedna z organizátorek a vedoucí pracoviště Lata Štěpánka Kerdová.
Program je inspirován životem architekta Jurkoviče i lidí, kteří ji obývali poté, co byla prodána. „Děti si kromě zážitku odnesou sešit pohádek o jednotlivých bytostech z vily, pracovní listy a vytvoří si vlastní motanici, hračku, která rozvíjí logické myšlení i jemnou motoriku. Program Tajemství pavučiny pořádáme již potřetí. Účastníci programu v minulých letech oceňovali originální příběh, program přizpůsobený dětem i rodičům a zajímavé úkoly,” doplnila Kerdová.
Doprovodný program je vhodný pro děti ve věku od 4 do 9 let a kvůli omezené kapacitě vily je nutná rezervace předem.
Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny
Osamělost uprostřed bezpočtu virtuálních možností. 16. ročník Týdne pro rodinu ve dnech 13. – 19. května chce mottem Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti především seniorů spojené s vyloučením, pádem do izolace až ubližováním si.
„Je vlastně paradoxem, že tolik lidí je osamělých a žijí někdy doslova vedle sebe. Pro mě jako socioložku je to indikátorem, jak hluboce je naše společnost protknutá rakovinou nedůvěry a jak hluboké dopady to na kvalitu života nás všech má,“ uvedla expertka na problematiku stárnutí socioložka Lucie Vidovićová.
„I sociologické výzkumy ukazují, že společnosti, ve kterých je nízká společenská důvěra mají vyšší podíly osamělých lidí. Je tedy na pováženou hledat systémová opatření, která budou bojovat nejen s osamělostí u jednotlivců, ale půjdou i po kořenech problému, jako je společenské rozdělení, nedostatek empatie, nedůvěra v lidstvo i sebe navzájem,“ doplnila Vidovićová.
Letošní ročník Týdne pro rodinu proto nabídne na padesátku tematických akcí po celé republice z dílny center pro rodinu, krajů, obcí i institucí. Patří mezi ně například i program v Jurkovičově vile.