Reklama
reklama

Sloupské jeskyně a Výpustek v Moravském krasu ožijí tuto sobotu kulturou

Vybírat si budou moci zájemci o kulturu tuto sobotu 13. července 2024 v Moravském krasu. Hned ve dvou jeskyních se budou tento den konat hudebně-kulturní akce. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních se od 13:00 hod. uskuteční multižánrový umělecký festival „7°“, v Jindřichově sále jeskyně Výpustek u Křtin je od 17:30 naplánován akustický koncert kapely KEKS.

Festival 7° nabídne fiktivní dialog s Karlem Absolonem, taneční představení mezi turisty, světelnou instalaci, operi s vibrafonem v jeskynním chrámu, malíře v plenéru ve stopách slavného Jacoba Alta či lektvar z bylin rostoucích na povrchu nad jeskyněmi. „Festival se snaží Sloupsko-šošůvské jeskyně představit v trochu jiném světle, než jako to dělají běžné komentované prohlídky. Chceme v návštěvnících především probudit imaginaci a jiný typ vnímání tohoto unikátního přírodního a kulturního dědictví,“ vysvětluje kurátorka projektu Jana Písaříková.

Hlavním bodem programu je speciální prohlídka Sloupsko-šošůvských jeskyní v sobotu v 16:30, na kterou si zájemci mohou koupit vstupenky v on-line předprodeji Správy jeskyní ČR nebo u pořádajícího spolku Káznice Studios. Dvouhodinovou trasou v magickém podzemí provedou příchozí rakouský konceptuální umělec Thomas Geiger, polská performerka Anna Jurkiewicz a legenda intermediální tvorby Miloš Šejn. Prohlídku zakončí hudební performance vibrafonisty Kryštofa Krásy a operní pěvkyně Lenky Pecharové pod vedením Olgy Krasa-Ryabets.

Od 13:00 se může každý zúčastnit aktivit, které jsou zdarma, sběru bylin v okolí jeskyní a následného vaření lektvaru s Veronikou Hudcovou nebo performance Romana Zotova-Mikshina. Po prohlídce v 20:00 bude připravena v blízkém hotelu Broušek vernisáž obrazů Dominika Formana a Ilony Koroman. „Malíři přímo v plenéru ztvárňují místa z obrazů slavného Jacoba Alta v novém kontextu, který bude možná překvapením i pro mnoho návštěvníků vernisáže. Autory bude možné zastihnout při práci stejně jako ostatní umělce, kteří se v krasu pohybují celý týden už od 8. července,“ láká ředitel festivalu Hynek Skoták.

Důraz pořadatelé kladou na environmentální stránku. „V jeskyních to všechno začalo a v jeskyních to možná taky všechno skončí, pokud se lidstvo nevzpamatuje a radikálně nenapraví svůj vztah k ostatním entitám na planetě,“ připomíná Skoták. Název 7° symbolicky vychází z teploty, která je v jeskyních po celý rok stálá a zároveň tím odkazuje k tématu klimatické krize, kdy každý stupeň, o který se planeta oteplí, přináší další vlnu problémů pro život na Zemi. I vybraní umělci reflektují tuto situaci.

„Jsme moc rádi, že součástí festivalu bude osobně i se svým dílem i významný slovenský umělec Rudolf Sikora, který byl i u prvních pokusů o umělecké intervence v jeskyních Moravského krasu v roce 1972 a jehož tvorba je s ekologickými apely pevně spojená už od 60. let,“ připomíná kurátorka Jana Písaříková. Festival je určený pro širokou veřejnost bez ohledu na povědomí o současném umění nebo historii. „Současné umění v této lokalitě zatím chybí, v jiných zemích je přitom běžnou součástí krajiny. Rozhodně nejde o akci zaměřenou na úzkou akademickou obec. Cílem je přinést nové impulsy a propojit umění se společností, jejíž nedílnou součástí bylo po celou lidskou historii,“ uzavírá Skoták.

Víš, Proč holky pláčou, Nářez či Človíček. To jsou jen některé z rádií známých hitů kapely KEKS, jejíž hudba rozezní 13. července od 17:30 jeskyni Výpustek u Křtin. „Mimořádný akustický koncert v Jindřichově sále Výpustku s úžasným zvukem je pro Moravu takový dárek, protože zde příliš nevystupujeme. O to však více věříme, že si lidé, které písně KEKSu oslovují, do těchto netradičních koncertních prostor cestu najdou,“ říká manažer kapely Jan Vyskočil.

Kapela původem ze středočeského Benešova působí na hudební scéně již 43 let. „Rok co rok bez koncertní nebo tvůrčí pauzy, přesto neokoukaná. V posledních letech se skupina objevila po boku zahraničních kapel jako je Smokie, Nazareth, Slade, Suzi Quatro. Oblíbené jsou koncerty s filharmonií v doprovodu 35členného orchestru. Nepropásněte jedinečnou šanci a unikátní koncert, kde zazní všechny zásadní hity kapely,“ zve Vyskočil.

Doporučení pro návštěvníky koncertu je teple se obléci. „Uvnitř jeskyně je totiž stálá teplota v zimě i v létě sedm stupňů Celsia,“ upozorňuje vedoucí provozu Výpustku Hana Horáková. 

Více o skupině, její historii, složení i repertoáru si lze přečíst na jejím oficiálním webu www.keksrock.cz. Hudební ukázky: youtube.com/user/KEKSweb, youtu.be/KjPO5IQNrvs či youtu.be/KjPO5IQNrvs  Vstupenky si lze předem zakoupit na internetu qrticket.cz nebo v pokladně jeskyně.

TZ:caves.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře