Reklama
reklama

Brno a jeho chrámy. Znáte i ty, do kterých se běžně nemůže?

Sedm běžně uzavřených brněnských kostelů se až do 15. září otevírá návštěvníkům. Projekt Brno a jeho chrámy přibližuje zdejší sakrální skvosty, ať již díky rozšířené otevírací době nebo komentovaným prohlídkám. Letos se koná 16. ročník.

Projekt pořádá TIC BRNO ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze.

„Jsem rád, že lidé mohou během letních měsíců do brněnských kostelů zavítat během celého dne. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se, nebo se jen ochladit v horkém letním dni, to je možnost, kterou nabízíme každému člověku, který kolem našich kostelů chodí,” řekl biskup Pavel Konzbul.

Letošní ročník přináší i některé novinky. „Nově se letos podíváte například do kostela sv. Augustina nebo kostela sv. Cyrila a Metoděje, jejichž návštěva vás zavede mimo centrum. Zveme také na edukativní procházky a přednášky,“ pozvala na akci Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Až do 15. září bude zpřístupněno sedm běžně uzavřených kostelů. Od úterý do soboty bude otevřena bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Tomáše kostel J. A. Komenského a kostel sv. Michala. Od pondělí do pátku bude možné navštívit kostel sv. Maří Magdalény.

Letos poprvé se do akce zapojily i dva objekty mimo bezprostřední srdce Brna. O sobotách nechá do svých útrob nahlédnout kostel sv. Augustina na náměstí Míru a o nedělích zase kostel sv. Cyrila a Metoděje na Gajdošově ulici v Židenicích. Ten je vhodný na nedělní výlet mimo centrum a láká také na výstavu historických fotografií ze života farnosti.

Doprovodný program i zábava pro děti

Doprovodný program nabídne sedm procházek a dvě přednášky. Zájemci se například mohou těšit na prohlídku s průvodcem, která představí opravy a změny v kostele sv. Jakuba procházejícího náročnou rekonstrukcí. „Průvodce se zaměří nejen na příběh dějin tohoto impozantního kostela, ale i na jeho současnost a budoucnost,“ upřesnila Janulíková.

Připravena je ale i prohlídka židovského hřbitova v Židenicích, funkcionalistické synagogy Agudas Achim či kostela sv. Rodiny na Grohově. „Dozvíte se ale i více o historii červeného a betlémského kostela a působení českobratrské církve evangelické v Brně. Vydáte se do Obřan-Maloměřic, kde se podíváte ke kostelu sv. Václava a projdete se kolem industriálních staveb i menších sakrálních památek,“ doplnila výčet Hana Bánovská, tisková mluvčí brněnského turistického informačního centra.

První přednáška bude věnována zaniklým sakrálním stavbám v Brně a konat se bude 18. července v Církevním domově mládeže na Veveří. Celý letošní ročník uzavře 11. září závěrečná přednáška s názvem Život a smrt kněze Josefa Toufara. Tu povede spisovatel Miloš Doležal, držitel ceny Magnesia Litera za knihu roku 2022.

Nezapomnělo se ani na nejmenší návštěvníky. Pro ty jsou v každém z kostelů připraveny zdarma pracovní listy, které je hravou formou seznámí s církevními stavbami.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře