Reklama
reklama

Soutěž na uměleckou intervenci před Bílým domem, kterou podpořila Bloombergova nadace, zná svého vítěze

Pod hlavičkou kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury Brno 2028 získalo město na podzim loňského roku jako první v České republice prestižní ocenění v rámci výzvy vyhlášené Bloombergovou nadací pod iniciativou Asphalt Art Initiative, a to na realizaci projektu pro veřejný prostor před Bílým domem „Náš prostor Bílý dům“. Na začátku letošního roku odborná komise zvolila pět finalistů k předložení konkrétních řešení, z nichž byl dne 6. 4. 2023 vybrán vítězný návrh od Patrika Antzaka a Jakuba Jahna.

V roce 2022 udělila nadace Bloomberg Philanthropies, založená bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem, v rámci Asphalt Art Initiative vůbec poprvé granty z tohoto dotačního okruhu v Evropě. Celkem bylo podpořeno 19 evropských měst a město Brno, jako jediné z České republiky, patří mezi ně. Přihlásilo se s projektem „Náš prostor Bílý dům“, jehož cílem je prostřednictvím umění zpříjemnit veřejný prostor obyvatelům města a přímým uživatelům budovy, kterými jsou hlavně děti – žáci základní školy a pacienti dětské polikliniky. Nositelem projektu je Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění VUT v Brně, za město je partnerem projektu TIC BRNO: BRNO 2028.

Výstupem projektu bude malba na chodníku před Bílým domem, nedílnou součástí je i zapojení veřejnosti. V jednání je též úprava zeleně a další dílčí kroky vedoucí k větší bezpečnosti a kultivaci prostoru. Na začátku roku byla vyhlášena výzva pro umělce, z nichž na základě zaslaných portfolií a referenčních projektů odborná komise vybrala pět umělců / umělkyň / uměleckých skupin k předložení konkrétních návrhů. Těmito umělci byli skupina Comunite Fresca, Petr Dub, Patrik Hábl a dvojice Patrik Antzak a Jakub Jahn a Michaela Kachtíková s Radkou Částkovou. Dne 6. 4. 2023 zasedla odborná porota, která z pěti finalistů vybrala k realizaci projektu „Náš prostor Bílý dům“, návrh od Patrika Antzaka a Jakuba Jahna. Samotná realizace umělecké intervence je naplánována na přelom května a června 2023.

„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru. Vítězné dvojici se podařilo docílit rovnováhy mezi vlastní volnou tvorbou a participativní částí projektu, která je uvěřitelná, nenásilná a má potenciál být realizována. Porota vyzdvihla také technologickou hodnotu projektu s důrazem na ekologický aspekt. Autoři navrhli použít inovační nátěr české společnosti FN-NANO čistící ovzduší,“ říká k vítěznému návrhu Yvette Vašourková, architekta a teoretička architektury z Centra pro středoevropskou architekturu. 

TZ: TIC

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře