Reklama
reklama

Radost v oboře Holedná. Běhají tu i netypicky zbarvená selátka

V oboře Holedná se v druhé půlce ledna narodila letošní první selátka. Dvě z nich jsou netypicky zbarvená, připomínají flekaté dalmatiny. Odborníci navíc brzy očekávají další přírůstky.
Letošní první selátka se narodila zhruba v polovině ledna. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová
Mláďata jsou čtyři. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová

Čtyři selátka se letos narodila brzy. „Nejčastěji se rodí časně zjara, doba páření je podle počasí od listopadu do ledna a samice je březí necelé 4 měsíce. Mají okolo 5 selátek, může to být v rozpětí 3 až 12 podle počasí, kondice matky a genetiky. Je pravidlem, že všechny bachyně vrhnou mladé v podobném termínu, lze tedy očekávat, že budou rodit i ostatní,“ uvedla Monika Neshybová, tisková mluvčí Lesů města Brna.

Selátka se nejčastěji zahřívají u matky, od níž se nerady vzdalují. V prvních dnech jsou závislá pouze na kojení. Jinak jsou divoká prasata všežravci.

Zajímavostí je zbarvení dvou ze čytř letošních mláďat. „Jedná se o anomálii a ve volné přírodě je spíše výjimečná. Bílé zbarvení u zvířat ve volnosti je jejich znevýhodněním vůči predátorům. V oboře v uzavřeném chovu se jedná o zpestření a kuriozitu, což ocení zejména děti,“ upřesnila Neshybová.

Přestože k tomu roztomilá selátka vybízejí, návštěvníci obory by je rozhodně neměli zkoušet krmit, naopak by na ně měli brát ohled a pouze si je prohlížet.

„Samozřejmě v období kladení mláďat je nutné zachovávat co největší ticho a klid, protože matky se pochopitelně o své ratolesti bojí a v rámci jejich ochrany by je v panice mohly zranit. Krmení mají vyvážené a mají ho dostatek, a proto je všude zákaz krmení veřejností. Je s politováním, že zákazy se u nás automaticky porušují nebo obcházejí a často to bereme jako samozřejmost,“ upozornila Monika Neshybová.

Stejně tak platí v oboře Holedná i zákaz krmení daňků. „Lidé si neuvědomují, jak zvěři škodí nejenom nevhodnou stravou, ale i ztrátou jejich plachosti, která může být nebezpečná i pro člověka. Samozřejmě pokud se zvíře stane nebezpečným, musíme ho z volné obory nabídnout například chovatelům do uzavřených výběhů,“ doplnila tisková mluvčí.

Kvůli neukázněnosti návštěvníků dokonce loni některé přírůstky uhynuly. „Pro bachyně máme připravené přístřešky s podestýlkou ze slámy a větví. Jen těžko ovlivníme místo porodu, což se stalo osudné jednomu selátku, které matka zřejmě nechala z paniky prochladnout u plotu. Doufáme, že v letošním roce všechny bachyňky využijí připravené přístřešky a v klidu tam se svými ratolestmi přečkají chladné dny,“ uzavřela Monika Neshybová.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů...
25.02.2024 - 08:42
Lenka Filipová je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých zpěvaček, která se proslavila svým osobitým stylem a již jako hodně mladá dívka se zamilovala do francouzské hudby.
24.02.2024 - 08:03
Už máte víkendové plány? Jestli ne, inspirujte se našimi tipy. Objevujte zajímavosti o Brně při komentovaných prohlídkách k Mezinárodnímu dni průvodců, na hvězdárně navštivte seriál přednášek o...
23.02.2024 - 19:37
Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v Zoo Brno...
23.02.2024 - 19:28
Třetí měsíc v roce, tři vodojemy, tři dny! Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a...
22.02.2024 - 14:40
Nepříjemné překvapení čekalo v úterý večer na čtyřiadvacetiletou majitelku auta, které zaparkovala v brněnských Štýřicích.
22.02.2024 - 10:13
Komentáře