Reklama
reklama

Nejdřív Brno, pak Vídeň. Brněnská filharmonie představí projekt Rapsodie v modrém 100

Od premiéry slavné Gershwinovy Rapdosie v modrém letos uplynulo 100 let a Filharmonie Brno nemohla na toto výročí zapomenout. Na čtvrteční a páteční večer si pro diváky připravila koncerty nazvané Rapsodie v modrém 100. Stejný počin představí brněnští hudebníci také v neděli ve Vídni, kde plánují navázat i dalšími koncerty.

Hned ze startu projektu Rapsodie v modrém 100 zazní v Janáčkově divadle jazzově laděná Symfonie č. 2 Erwína Schulhoffa z roku 1932. „Představuje ho jako brilantního skladatele, který kombinuje vídeňské klasické modely s dráždivými disonancemi i lehkostí vypůjčenou z dobového jazzu a populární hudby,“ popsal hudební publicista Boris Klepal.

Na ni naváže nejznámější skladba amerického hudebního skladatele George Gershwina Rapsodie v modrém. Sólového partu se ujme šéfdirigent Dennis Russell Davies. Ten od klavíru povede orchestr v původním jazzovém obsazení.

Brněnský rodák slavný v Hollywoodu a podobné osudy

Dalším počinem, který v letošním roce slaví výročí svého prvního uvedení, je Symfonie in Fis Ericha Wolfganga Korngolda. Ta otevře druhou půli koncertu. „Její hudba jako by stále znovu vystupovala z temnot, snažila se připomenout krásné předválečné časy ve Vídni, vystoupat k hollywoodskému slunci a sama zazářit. Zároveň se ale zdá, jako by ji při tom tížily těžké myšlenky zahalené vzpomínkami na nedávnou minulost a miliony zavražděných,“ vylíčil dílo, od jehož premiéry letos uplyne 70 let, publicista Klepal.

Korngold byl brněnský rodák, který se proslavil jako skladatel filmové hudby v Hollywoodu. Za ni dvakrát získal sošku Oscara. S oběma uváděnými autory projektu Rapsodie v modrém 100 jej pojí stejný osud. Kvůli židovskému původu musel uprchnout ze své země.

„Korngold spolu se Schulhoffem usazeným v Praze a hlásícím se k české kultuře navíc nastolují v Roce české hudby otázku, co vše je ještě česká hudba, co všechno jsme ochotni takto vnímat a pojmenovávat,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Brněnská filharmonie a plány ve Vídni

Brněnský orchestr se plánuje častěji představovat i vídeňskému publiku. „Jsme přesvědčeni, že máme co nabídnout. Patříme k nejlepším tuzemským orchestrům a ve vysoké kvalitě tak můžeme rozšířit tu obrovskou škálu koncertů, která se tam prakticky každý den nabízí,“ sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Prvním koncertem zamýšleného cyklu je právě Rapsodie v modrém 100. Ten se uskuteční druhou dubnovou neděli v jednom z nejlepších rakouských sálů s jedinečnou akustikou Konzerthaus.

Naváže na něj prosincový koncert ve vídeňském Musikvereinu, kde zazní Píseň žalobná Gustava Mahlera se sopranistkou Chein Reiss a Českým filharmonickým sborem Brno. V následujícím roce pak hudebníci plánují v rakouské premiéře uvedení Concerto for piano and orchestra Philipa Glasse v podání Maki Namekawy.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Fandíte vědě a chcete se o různých tématech dozvědět více do hloubky? Stavte se do VIDA! na Rande s vědou. Je to nový program, kdy si do VIDA! zvou zajímavé hosty na vědecké večery. Ve středu 22....
18.05.2024 - 08:39
Ředitelství silnic a dálnic a Město Brno zvou veřejnost na prohlídku stavby důležité části Velkého městského okruhu V Brně.
17.05.2024 - 08:29
Koho volit, vám neporadíme, ale přinášíme ostatní praktické informace týkající se voleb do Evropského parlamentu. Kdy a kam jít volit, dokdy a kde si vyřídit voličský průkaz a co dělat, když budete v...
16.05.2024 - 07:56
Spojit příjemné s užitečným a zároveň si dopřát nevšední zážitek. Nejen fanoušci historie, retro stylu, a především pak dopravních prostředků, se po zimní pauze opět dočkali a po Brně i jižní Moravě...
15.05.2024 - 07:28
Zažít Jurkovičovu vilu jinak. To nabízí rodinám s dětmi program nazvaný Tajemství pavučiny, který se v jedné z nejvýznamnějších brněnských secesních památek z přelomu 19. a 20. století uskuteční v...
14.05.2024 - 07:09
Více sluníčka a delší dny jsou pro řadu lidí důvodem k radosti. Současně bychom se ale měli mít na pozoru. Právě ultrafialové záření je hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže. V polovině května se...
13.05.2024 - 16:44
Komentáře