Reklama
reklama

Na zřícenině hradu Děvičky se bude opravovat dělová bašta. Vznikne tu vyhlídka

Kdo by ji neznal. Mohutná zřícenina hradu Děvičky v Pavlovských vrších je jedním z nejikoničtějších symbolů jižní Moravy. Zub času i hojná návštěvnost, která ročně přesahuje 100 tisíc turistů, se však na stavu památky začaly výrazně podepisovat. Na její záchraně již několik let pracuje spolek Památky Pálavy, nyní finančně pomůže i kraj.

První nejnutnější opravy zříceniny hradu Devičky odstartovaly v roce 2021. Zprvu bylo kromě zachování hradních pozůstatků potřebné řešit i bezpečnost turistů. Spolek Památky Pálavy tehdy nainstaloval zábrany do oken hradu a postupně začal s obnovou přístupových cest a kultivací nejtěsnějšího okolí památky.

„Za cíl jsme si dali sanaci hradu v takové podobě, v jaké ho známe dnes. Kvůli tomu bylo nutné usměrnit návštěvnický provoz a oslovit potřebné partnery k tomu, abychom tenhle kus historie mohli obdivovat i nadále,“ popsal místopředseda Památek Pálavy Marek Sklenář.

Nutné opravy si za poslední tři roky vyžádaly investici 6,5 milionů korun. Kromě spolupráce s okolními obcemi a archeology získal spolek od Lesů ČR, kterému zřícenina patří, zápůjčku na správu hradu do roku 2040.

Druhá etapa

Podle sklenáře spolek letos proinvestuje 4 miliony korun. Sanovat by se měla ve druhé etapě dělová bašta, vně které vznikne pro návštěvníky vyhlídka. Inspiraci čerpaly Památky Pálavy u profesionálů, kteří mají za sebou třeba rekonstrukci hradu Helfštýn. Ta získala hlavní ocenění v 6. ročníku České ceny za architekturu 2021. 

Podpora

Do projektu oprav je kromě Lesů ČR, jakožto majitele objektu, zapojená taky Správa CHKO Pálava, Obec Pavlov, Ministerstvo kultury, Regionální muzeum v Mikulově, Národní památkový ústav Brno, pod jehož dohledem k sanaci památky dochází, a další partneři, včetně donátorů z řad jednotlivců.

K finanční podpoře se nyní připojil i Jihomoravský kraj. „Spolupráce bude fakticky fungovat tak, že si se spolkem každoročně projdeme plán oprav a poměrnou část finančně zajistíme. Děvičky za sebou už teď mají velký kus práce, ale ještě větší před sebou. Náročnost oprav spočívá taky v nutnosti použití technologií a postupů ze 13. a 14. století, odkud známe dnešní podobu hradu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Odklopený zadní stěrač zkomplikoval v neděli dopoledne řidiči škodovky odjezd z čerpací stanice v Komíně.
11.09.2024 - 07:26
V pátek 6.září v odpoledních hodinách proběhla v Brně pietní akce věnovaná pokládání Kamenů zmizelých na počest rodin Tugendhat, Löw-Beer a Hože. Tato událost, kterou podpořily svojí účastí významné...
10.09.2024 - 09:21
V roce 2024 slaví Muzeum města Brna významné jubileum – 120 let své existence. Při této příležitosti pořádá speciální akci Den Muzea, která se uskuteční 14. září 2024. Tento den bude plný zábavy,...
09.09.2024 - 17:45
Desetičlenná odborná porota nominovala 25 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a 25 sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů z celé ČR na ocenění Dobrovolní hasiči roku 2024. Ocenění bude...
09.09.2024 - 06:00
Platí ve více než 40 brněnských oblastech a bude se neustále rozrůstat. Řeč je o rezidentním parkování.
08.09.2024 - 16:21
Poletíme? je česká folk punková kapela, kterou založil již před sedmnácti lety brněnský výtvarník a písničkář Rudolf Brančovský. Hudba je založená hlavně na zvuku banja, které bylo pro písničky...
07.09.2024 - 10:34
Komentáře