Reklama
reklama

Místostarosta v rouše medvědím i porážení kobyly. To je fašank v Brně

Fašank, ostatky, voračky a průvody masek. Masopustní období začíná od svátku Tří králů a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou. Oblíbená tradice se nevyhýbá ani jihomoravské metropoli. Kde poznat tuzemské zvyky?
Foto: DFS Barvínek
Foto: DFS Barvínek
Foto: DFS Barvínek

První únorovou sobotu zaplaví masopustní průvod a rej masek například Nový Lískovec. Veselo však bude v Brně především následující víkend. Masopustem ožije 10. února třeba hrad Špilberk. Na zdejším velkém nádvoří je připraven hudební i divadelní program a také představení masek, které bude vyvrcholením masopustního průvodu. Ten do areálu hradu vyjde hodinu po poledni. Program zakončí tradiční porážení kobyly.

Druhou únorovou sobotu ovládne průvod s maskami, hudbou a zpěvem i centrum města, konkrétně náměstí Svobody, Malinovského náměstí a Zelný trh. Od Káznice v Bratislavské ulici tudy totiž zamíří slavnostní rej do Nádražní ulice.

V brzkých sobotních dopoledních hodinách se masky v čele se zdejším místostarostou Martinem Glogarem v převleku za medvěda začnou scházet také na Orlovně v Husovicích, k vidění budou ale i v Maloměřicích a Obřanech nebo Žebětíně. „Na fašank jsem se byla s vnoučaty podívat už několikrát, je pěkné, že se stále udržují tradice a že se je děti učí ctít. Letos si na sebe poprvé vezmou i převleky,“ popsala Anna Chadimová z Husovic. O den později ovládnou maškary městskou část Bosonohy. Zdejší ulice navíc provoní i zabijačkové speciality.

Masopustní veselí si letos poprvé budou moci užít také obyvatelé Žabovřesk. V úterý 13. února je pro ně připraven průvod, ale také komentovaná zabijačka a další program. Třetí únorovou sobotu proběhnou například Komínské ostatky.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů...
25.02.2024 - 08:42
Lenka Filipová je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých zpěvaček, která se proslavila svým osobitým stylem a již jako hodně mladá dívka se zamilovala do francouzské hudby.
24.02.2024 - 08:03
Už máte víkendové plány? Jestli ne, inspirujte se našimi tipy. Objevujte zajímavosti o Brně při komentovaných prohlídkách k Mezinárodnímu dni průvodců, na hvězdárně navštivte seriál přednášek o...
23.02.2024 - 19:37
Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v Zoo Brno...
23.02.2024 - 19:28
Třetí měsíc v roce, tři vodojemy, tři dny! Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a...
22.02.2024 - 14:40
Nepříjemné překvapení čekalo v úterý večer na čtyřiadvacetiletou majitelku auta, které zaparkovala v brněnských Štýřicích.
22.02.2024 - 10:13
Komentáře