Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Nová dominanta Brněnské přehrady? Betonový gigant u hráze

Brněnská přehrada je jedním z nejfrekventovanějších míst, kam Brňané i lidé z okolí jihomoravské metropole vyráží za odpočinkem. Kromě sinic, které v minulých letech představovaly vadu na její kráse, čeká na návštěvníky přehrady další nemilé překvapení. Na břehu v Hrázní ulici totiž roste betonový kolos, který nelze neminout.

V zimních, a především nadcházejících letních měsících je Brněnská přehrada ikonickým místem, kam obyvatelé města pod Špilberkem vyrážejí trávit své volné chvíle. Kromě vyhlášených langošů, hradu Veveří či oblíbených parníků je lákají hlavně procházky přírodou kolem vodního díla, které se po roce 1945 stalo oblíbeným rekreačním místem.

Nyní se však zdá, že kromě sinic, které v minulých letech představovaly vadu na kráse Kníničské přehrady, jak zní zastaralejší název místa, čeká na její návštěvníky další nemilé překvapení. Na břehu přehrady v Hrázní ulici totiž roste betonový kolos, který nelze neminout.

Nejde přitom o nové restaurační zařízení ani bytový komplex, jak se mnozí příchozí s obavami domnívají, ale o nový objekt, který budou společně využívat místní hasiči a policejní potápěči. A právě proto, že se nejedná o akci soukromníka, je podoba novostavby a její zasazení do frekventované rekreační oblasti o to více zarážející. Co konkrétně tedy v bezprostřední blízkosti přehradní hráze vzniká?

Původní budova postavená v akci „Z“, která hasičům a útvaru policejních potápěčů sloužila od 70. let minulého století byla energeticky náročná, přestala vyhovovat současným potřebám a šla proto koncem roku 2021 k zemi. Přestože ani ona rozhodně nepatřila k místním architektonickým skvostům, je již nyní jasné, že ji její náhradnice, která si vyžádala investici v hodnotě zhruba 200 milionů korun, v mnohém ještě předčí.

Novinka bude pro fungování obou sborů prostorově přívětivější, přibude celé jedno podlaží a oproti předešlé stavbě se přistavuje i severním směrem. Více místa budou mít k dispozici jak hasiči, kteří dostanou místo dvou garáží pro vozy čtyři a využijí také moderní školící místnost, chemickou dílnu pro plnění dýchací techniky nebo prostor k výcviku nad volnou hloubkou, tak i policisté. Navíc přibude i možnost ubytování.

Potud jde o projekt, o jehož přínosu netřeba vést debaty. K těm naopak vyzývá jeho vzhled a zasazení do krajiny. Právě citlivost k charakteru lokality a respekt k okolnímu prostředí totiž v současnosti patří k nejskloňovanějším tématům architektury a podle postupu prací i dostupných vizualizací se zatím zdá, že na něj autoři nového objektu v případě Brněnské přehrady malinko pozapomněli. Betonový gigant se totiž při příchodu od hráze na horizontu zjevuje jako bájný kraken a nepřehlédnutelný je nejen z vodní hladiny, ale i protějšího břehu.

Podle informací umístěných přímo v místě stavby je navíc jejím záměrem posílení odolnosti, vybavenosti a připravenosti základních složek IZS tak, aby mohly lépe reagovat na dopady krize související s pandemií COVID-19. Ta je již sice za námi, Brněnské přehradě však nová dominanta zůstane.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře