Útlum tradiční bašty nejvyšších sportovních soutěží. Vrátí se Brnu zašlý lesk?
Předposlední zářijovou sobotu ukončila svou profesionální kariéru brněnská ikona bojového sportu. Tomáš Hron se po více než dvou dekádách v ringu rozloučil v rámci galavečera Oktagon 61 svým 101 vítězstvím.
Král je mrtev, ať žije král. Jenže… Bude vůbec nějaký? V posledních letech totiž spojení slov Brno, úspěch a sport, výrazně ubývá.
Vysloví-li se název jihomoravské metropole, každému v mysli vytane jiný symbol, se kterým si město spojí. Špilberk se svým vězením, Petrov, pověstný drak či specifický orloj na náměstí Svobody. A také sport. Právě s ním je totiž novodobá historie Brna nerozlučně spjata. Basketbal, volejbal, atletika a samozřejmě i divácky atraktivní fotbal a hokej. O zmiňovaném odvětví však bylo ve městě pod Špilberkem slyšet v pozitivním smyslu slova stále méně.
Nerealizované plány na návrat fotbalu za Lužánky a zpečetěný osud jednoho z nejslavnějších českých stadionů, budování víceúčelové arény na výstavišti i mnoho naslibovaných sportovních projektů, vířily emoce veřejnosti i vedení města a zdá se, jako by odpoutávaly pozornost od toho nejdůležitějšího. Sportu samotného.
Hokejová Kometa sice stále sbírá body od svých fanoušků, ty tabulkové jí však v loňské sezóně vynesly páté místo a šťastně nevykročila ani do prvního zápasu sezóny letošní. Ale není každý den posvícení, že.
O poznání hůře je na tom kdysi slavný brněnský fotbal, na jehož trávnících již nebylo posvícení řadu let. Stejně jako její někdejší miláček Milan Pacanda, stala se fotbalová Zbrojovka obětí hazardu, a to hned z několika stran. Špatně postavený kádr bez tváře i mýdlová opera kolem Václava Bartoňka si vybraly svou daň, a přestože měl po sestupu z nejvyšší soutěže ve druhé lize dominovat, padl v loni již tak dost padlý gigant ještě hlouběji, než si mnozí uměli představit v těch nejčernějších snech.
Jeho lesk se nyní bude snažit oprášit nový majitel, jímž se druhé zářijové pondělí s 95procentním vlastnickým podílem stala Regionální hospodářská komora Brno. Finance má však Flintě přinést strategický partner, investiční společnost OneCap. Jedním ze tří investorů a zároveň novým generálním manažerem je Jan Mynář, specialista na krizová řízení. Jak sám řekl, fungování klubu nebude stát na jeho znalosti fotbalu, ale schopnostech postavit firmu a sehnat peníze.
Právě financování je totiž jedním z důvodů, proč zažívala v poslední dekádě tradiční bašta nejvyšších soutěží sportovní útlum. V regionu chybí velké fabriky nebo železárny, které plní sportovní kasičky v jiných krajích, chaotický byl i postoj města. To se již v devadesátých letech zaměřilo spíše na podporu kultury, sportovní vyhlídky se však v tomto ohledu zlepšují. Například v roce 2018 putovala vrcholovým organizacím dotace ve výši 62 milionů korun, letos na vrcholový sport zamířilo ze strany města 110 254 000 korun. Oproti loňsku vedení přidalo 20 milionů.
Po triumfu volejbalistek KP Brno, které v sezoně 2022/2023 oslavily titul po 16 letech, ovládly letos v dubnu palubovky extraligy brněnské Šelmy, před zaplněnou halou Rosnička si potřetí za sebou odnesli stříbrné medaile basketbalistky ze Žabin, které na bronzovém stupni doplnily sportovkyně KP TANY Brno. Doufejme, že se sportovnímu Brnu v duchu Coubertinovského „Rychleji, výše, silněji“ blýská na lepší časy.