Reklama
reklama

Dětským zádům škodí těžké batohy i používání mobilních telefonů

Za poslední léta byl zaznamenán velký nárůst problémů se zády u dětí a dospívajících. Dle odborníků se až 50 % mladých lidí ve věku od 10 do 18 let potýká s bolestmi zad nebo problémy s páteří. Tyto obtíže jsou často způsobeny nošením nadměrně těžkých batohů, trávením dlouhých hodin ve shrbené pozici při používání telefonu, špatným sezením či nedostatečným pohybem.

Těžké batohy se zádům nevyplatí

U školáků často hrozí problémy s pohybovým aparátem kvůli nevhodně zvolené aktovce. Především kvůli příliš těžkému batohu, protože dítě kompenzuje nadměrnou váhu tím, že se začne naklánět dopředu a natahovat krk nahoru, aby udrželo rovnováhu. „Pokud se to děje na denní bázi v rámci školní docházky, stává se to zvykem, který může vest k chronické bolesti zad i v době, kdy batoh nenosí. Důležité je proto omezit váhu batohu, která by v ideálním případě neměla přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte. Tím se sníží riziko přetížení zad. Volte také batoh, který je proporčně velký s dítětem a má více kapes. To umožní rovnoměrné rozložit váhu,“ říká MUDr. Jarmila Zipserová, primářka Neurorehabilitační kliniky AXON.

Pozor na hrbení se (nejen) nad mobilem

Další zlozvyk je trávení značného množství času na elektronických zařízeních, jako jsou notebooky, mobilní telefony nebo tablety. Děti často hrají déle než dvě hodiny denně a to většinou ještě v neergonomické poloze, shrbení či leží na gauči. Pro páteř je to nefyziologická poloha a hrozí tak, že děti budou mít špatné držení těla a bolesti zad. Důležité je proto učit děti, aby držely elektronická zařízení (vč. knížek) na úrovni očí nebo mírně níže, aby tak nedocházelo k namáhání krční páteře při pohledu dolů na obrazovku (knihu).

Určitě je dobré používat pro tablety stojany či podpěrky. Ty pomáhají mít zařízení ve správném úhlu a výšce a snižuje se tak zátěž na krční páteř a ramena. Přimějte děti, aby si dávaly pravidelné přestávky a protahovaly se, když dlouho používají tablet nebo mobilní telefon. Tím se uvolní napětí ve svalech a podpoří krevní oběh.

Na správné držení těla myslete už u miminka

„Nicméně je třeba myslet nejen na děti školou povinné, ale i na samotný základ postoje dětí již od narození. Rodiče by měli svým ratolestem již v raném věku dopřát co nejvíce volného pohybu. Děti, které tráví příliš velké množství času v autosedačkách, lehátkách či kočárcích, mají rovněž velkou tendenci ke špatnému držení těla, neboť vedou pánev dítěte do záklonu a tím podporují kulatá záda,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová.

Rodiče by měli jít příkladem

Problémy může zapříčinit také špatná obuv, která má vliv na správné odvíjení chodidla, negativním faktorem je také obezita, špatné spánkové návyky nebo špatné stravovací návyky. Děti trpící obezitou nebo jsou často unavené mají sklon k sedavému způsobu života. Jejich dlouhé sezení způsobuje další hrbení a následné špatné držení těla. Děti by také měly být povzbuzovány k pravidelnému pohybu a sportovním aktivitám, které posilují svaly a zlepšují flexibilitu.

A v neposlední řadě by rodiče měli věnovat zvýšenou pozornost i svému vlastnímu držení těla a způsobu chůze, protože jejich potomci mají tendenci napodobovat jejich chování. Děti si často osvojují návyky a vzory svých rodičů, ať už jsou tyto návyky zdravé či ne. Pokud rodič prokazuje špatné držení těla, například se hrbí, dítě může přirozeně přijmout tento vzor postoje jako normální. Tímto způsobem se dítě může naučit a zvyknout si na špatné držení těla, což může vést k problémům s páteří a k bolestem zad v budoucnu. Je tedy důležité, aby také dospělí dbali na správnou ergonomii a držení svého těla a svým potomkům tak poskytli pozitivní vzor, který mohou následovat.

Zdroj: AXON

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře