Reklama
reklama

Tři kulturní projekty v Jihomoravském kraji získají letos mnohamilionovou dotaci

Jízdárna Louckého kláštera ve Znojmě, Mezinárodní centrum pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě a Rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně - celkem tři kulturní projekty v Jihomoravském kraji získají letos mnohamilionovou dotační podporu z Národního plánu obnovy. Rozhodla o tom expertní komise Ministerstva kultury.

„Je to mimořádná injekce pro kulturní dění na jihu Moravy. Poputuje k nám dotační podpora pro trojici projektů v celkové výši 185 milionů korun. Konkrétně obnova Jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě získá 59,3 milionu korun, projekt Mezinárodního centra pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě 61,3 milionu a Rozvoj kulturního centra CO.LABS v Brně podpoří dotace 64,3 milionu korun,“ vyčísluje podporu z Národního plánu obnovy náměstek hejtmana Jan Zámečník. V rámci regionu se o podporu státu ucházelo celkem 8 projektů.

Pro záměr obnovy Jízdáren Louckého kláštera ve Znojmě bylo žadatelem město. Zrekonstruovaný objekt bude mít pozitivní dopad na pořádání kulturních akcí ve městě, které tak získá sál až pro 800 lidí. Odpovídající prostory pro svoje představení či koncerty zde bude mít například také Základní umělecká škola Znojmo a další organizace a spolky ve městě. Znojmo totiž v tuto chvíli nedisponuje obdobným prostorem, kde by bylo možné provozovat aktivity kulturního a kreativního rázu. Kulturní sál za 103 miliony korun (bez DPH, podpora Národního plánu obnovy 70 %, zbytek bude financován městem) zde vznikne do poloviny roku 2025.

V případě Mezinárodního centra pro umělecké vzdělávání sv. Benedikta z Nursie v Rajhradě o podporu zažádalo tamní benediktínské opatství. Cílem projektu za celkových 61 milionů korun (dotace bude 100 %) je rekonstrukce bývalého objektu prelatury v benediktinském klášteře Rajhrad pro účely tvůrčího vzdělávání v oblasti umění, restaurování významných památek, kulturně historického dědictví četně památek písemných. Záměrem je představit klášter jako významnou kulturní a vědeckou instituci. Například studenti oborů jako je restaurátorství, výtvarné umění nebo fotografie získají prostor pro odborné přednášky, workshopy a programy. Digitalizace evropských kulturních fondů prostřednictvím fotografie, 3D skenování a vytvářením prostorových kopií zde nalezne prostory pro uložení. Součástí projektu je například i vytvoření knihovny z pozůstalosti historika umění prof. Miloše Stehlíka. Sloužit by měl od podzimu 2025.

O podporu na projekt Rozvoj kulturního centra CO.LABS zažádalo divadlo a centrum nezávislé scénické tvorby v Brně BuranTeatr. Záměr v hodnotě 92,3 milionu korun (dotace, finanční spoluúčast města a organizace apod) v sobě zahrnuje rekonstrukci, modernizaci a plnou profesionální vybavenost stávajících i nových prostor již existujícího kulturního centra v Kounicově ulici a jeho přeměnu na kreativní centrum evropského formátu. Bude sloužit jako zázemí a prostor k práci a prezentaci živého umění pro umělce, umělkyně a umělecké kolektivy z kraje, ale také z celé České republiky. Centrum by mělo svoje brány otevřít do půlky roku 2025.

TZ: JMK

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře