Reklama
reklama

Dukovany plánovaně odstavily druhý výrobní blok pro výměnu paliva

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera plánovaně odstavili druhý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali snižovat včera v 6:30 hod. ráno a v 17:11 hod. blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

V průběhu 36. odstávky druhého výrobního bloku pro výměnu paliva energetici do reaktoru zavezou 72 čerstvých palivových kazet. Technici před sebou mají vnější kontrolu tlakové nádoby reaktoru, stejně jako generální údržbu dieselgenerátoru číslo 5 a hned dvou hlavních cirkulačních čerpadel. Ještě před tím proto musí z reaktoru vyvézt všech 349 palivových kazet do sousedního bazénu skladování. Reaktor druhého bloku tak bude na 24 dnů prázdný.

"Investice i rozsah kontrol směřujeme k zajištění nejméně šedesátiletého bezpečného provozu našich bloků. Odstávky tak letos budou o něco delší než obvykle, v příštích letech se nám ale tyto investice začnou vracet,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Na energetiky a jejich dodavatele během odstávky čeká 14 290 pracovních příkazů a 52 významných technických a investičních akcí. „Bude to náročné, ale jsme připraveni. Mimo jiné chceme zkontrolovat výsledek nové metody čištění teplosměnných ploch od minerálních úsad v jednom z parogenerátorů. Na základě výsledků budeme v čištění touto metodou dál pokračovat, “ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Včera energetici odpojili obě turbosoustrojí a tím přestal blok dodávat elektrickou energii do sítě. Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby ČEZ upřesní v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.

Palivo bylo do reaktoru druhého výrobního bloku zavezeno poprvé 21. 12. 1985 a o měsíc později v něm jaderní fyzici poprvé spustili řízenou štěpnou reakci. Turbíny Zdena a Irena od té doby vyrobily 122 491 408 MWh čisté bezemisní energie.

Zdroj: JED

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře