Reklama
reklama

ČEZ včera v Dukovanech dokončil vyvážku paliva z reaktoru druhého výrobního bloku

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera večer v souladu s harmonogramem dokončili plánovanou vyvážku palivových souborů z reaktoru druhého výrobního bloku. Jde o součást plánovaných činností v rámci probíhající odstávky bloku.

Přestože Dukovany v rámci odstávek mění jen přibližně pětinu paliva, vyvážka celé aktivní zóny do bazénu skladování vedle samotného reaktoru umožňuje jednodušší doplnění čerstvým palivem. Zároveň jsou nedílnou součástí i detailní kontroly technologie a případě údržba klíčového zařízení. V letošním roce například projdou generální opravou dvě hlavních cirkulační čerpadla, které zajišťují oběh vody z reaktoru do parogenerátoru a zpět.

„Jejich generální údržbu provádíme každé 3 roky. Znamená to například snížit hladinu vody v reaktoru, celá čerpadla potom demontujeme a přesouváme do dílen. Po dokončení jejich zpětné montáže vrátíme většinu paliva zpět do reaktoru a doplníme ho o 72 čerstvých kazet, “ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Palivo začnou energetici do reaktoru opětovně zavážet zhruba po 3 týdnech. Záležet bude na průběhu servisních prací. V každém dukovanském reaktoru je celkem 349 kazet, které váží 47 tun.

Manipulace s palivem probíhají pod vodou. Na celý proces nepřetržitě dohlíží specialisté na palivo s obsluhou zavážecího stroje a kontrolují správnost provedení jednotlivých kroků. „Mít všechno pod kontrolou je základem kultury provozování jaderných bloků. Naším cílem je nejméně šedesátiletý bezpečný a efektivní provoz, a to předpokládá maximální důraz na kvalitu a dobře řízené investice,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

V pořadí už 36. odstávku druhého bloku energetici zahájili 10. února. Během ní provedou 14 290 pracovních příkazů a 52 významných technických a investičních akcí, které jsou součástí modernizace elektrárny k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu do roku 2047.

TZ: JED

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře