Reklama
reklama

ČEZ včera v Dukovanech dokončil vyvážku paliva z reaktoru druhého výrobního bloku

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany včera večer v souladu s harmonogramem dokončili plánovanou vyvážku palivových souborů z reaktoru druhého výrobního bloku. Jde o součást plánovaných činností v rámci probíhající odstávky bloku.

Přestože Dukovany v rámci odstávek mění jen přibližně pětinu paliva, vyvážka celé aktivní zóny do bazénu skladování vedle samotného reaktoru umožňuje jednodušší doplnění čerstvým palivem. Zároveň jsou nedílnou součástí i detailní kontroly technologie a případě údržba klíčového zařízení. V letošním roce například projdou generální opravou dvě hlavních cirkulační čerpadla, které zajišťují oběh vody z reaktoru do parogenerátoru a zpět.

„Jejich generální údržbu provádíme každé 3 roky. Znamená to například snížit hladinu vody v reaktoru, celá čerpadla potom demontujeme a přesouváme do dílen. Po dokončení jejich zpětné montáže vrátíme většinu paliva zpět do reaktoru a doplníme ho o 72 čerstvých kazet, “ dodává Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Palivo začnou energetici do reaktoru opětovně zavážet zhruba po 3 týdnech. Záležet bude na průběhu servisních prací. V každém dukovanském reaktoru je celkem 349 kazet, které váží 47 tun.

Manipulace s palivem probíhají pod vodou. Na celý proces nepřetržitě dohlíží specialisté na palivo s obsluhou zavážecího stroje a kontrolují správnost provedení jednotlivých kroků. „Mít všechno pod kontrolou je základem kultury provozování jaderných bloků. Naším cílem je nejméně šedesátiletý bezpečný a efektivní provoz, a to předpokládá maximální důraz na kvalitu a dobře řízené investice,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

V pořadí už 36. odstávku druhého bloku energetici zahájili 10. února. Během ní provedou 14 290 pracovních příkazů a 52 významných technických a investičních akcí, které jsou součástí modernizace elektrárny k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu do roku 2047.

TZ: JED

Autor: 
redakce
Aktuálně
Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. Počty zásahů podnikových hasičů...
25.02.2024 - 08:42
Lenka Filipová je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých zpěvaček, která se proslavila svým osobitým stylem a již jako hodně mladá dívka se zamilovala do francouzské hudby.
24.02.2024 - 08:03
Už máte víkendové plány? Jestli ne, inspirujte se našimi tipy. Objevujte zajímavosti o Brně při komentovaných prohlídkách k Mezinárodnímu dni průvodců, na hvězdárně navštivte seriál přednášek o...
23.02.2024 - 19:37
Prvními mláďaty roku 2024 jsou v brněnské zoo tři malí vlci hřivnatí. Na svět přišli na konci ledna, zatím se jim daří velmi dobře. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v Zoo Brno...
23.02.2024 - 19:28
Třetí měsíc v roce, tři vodojemy, tři dny! Magie Vodojemů Žlutý kopec přitáhla od jejich prvního otevření na tisíce návštěvníků. Ve své plné kráse, tedy všechny tři nádrže i s návštěvnickým centrem a...
22.02.2024 - 14:40
Nepříjemné překvapení čekalo v úterý večer na čtyřiadvacetiletou majitelku auta, které zaparkovala v brněnských Štýřicích.
22.02.2024 - 10:13
Komentáře