Reklama
reklama

Z kraje

Na prestižní seznam památek se po 55 letech dostala i druhá znojemská pamětihodnost. Zatím byla od roku 1962 jedinou národní kulturní památkou města rotunda sv. Kateřiny, koncem února k ní přibyl i Loucký klášter.
Stáří: 2 týdny 11 hodin
Sedmdesát let Vídeňských svobodných listů – českých novin ve Vídni – přiblíží výstava, která bude mít vernisáž v pondělí 10. dubna v 17 hodin ve foyer brněnského sídla Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí 3.
Celorepubliková stávka řidičů autobusů proběhne od středeční do čtvrteční půlnoci a přidá se k ní velká část řidičů jezdících v Jihomoravském kraji. Obyvatelé Brna se bát nemusí, řidiči MHD se ke stávce nepřipojí.
Třetí březnové pondělí se konečně naplnila léta plná plánů, slibů a komplikací. Začala totiž stavba dlouho chystaného silničního obchvatu Lechovic a do obce na Znojemsku, kterou celoročně sužoval hustý provoz, vjely bagry.
Letošní ladovská zima přinesla Brnu i celému jihomoravskému kraji možnost užít si dosyta sněhových radovánek. Zároveň se však nesla i v duchu problémů a kolapsů v dopravě způsobených právě množstvím sněhu a teplotami hluboko pod nulou.
Ve dnech 30. a 31. března se v Humpolci, v prostorách hotelu Fabrika uskuteční již druhý ročník konference nazvané ODPAD ZDROJEM 2017 aneb jak zavádět oběhové hospodářství na komunální úrovni.
Náročný zásah včera čekal hasiče nedaleko Březiny na Brněnsku. V Nové Drátenické jeskyni poblíž známé jeskyně Výpustek zůstal zavalený speleolog. Záchranná akce trvala více jak šest hodin.
Centrum Znojma a téměř opuštěný areál. Nyní to však vypadá, že se po čtyřech letech krajskému úřadu podaří prodat znojemskou starou nemocnici.
Obyvatele Znojma si i letos připlatí za vodu. A nejsou sami. Hlouběji do peněženky budou muset sáhnout i v dalších městech jihomoravského příhraničí.
Celkem 348 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 39,993 milionů korun schválila krajská rada na svém jednání v pátek 17. února 2017. Šlo o první schválené žádosti ve vyhlášeném druhém kole krajské výzvy.
Ve Štěchově na Blanensku včera hořela hospodářská přístavba rodinného domu. Požár na ploše cca 30x30 metrů způsobil škody za statisíce. Nikdo se při události nezranil.
Ve středu Znojma chybí kulturní a společenské centrum. Problém, který vadí většině místních obyvatel. Alespoň podle výsledků ankety Fóra Zdravého města.
Silnice mezi Deblínem a Tišnovem, Tučapy a Vyškovem a průtahy Suchohrdly, Kuchařovicemi, jednou z městských částí Znojma nebo obcí Hrubá Vrbka čeká během letošního a příštího roku generální oprava.
I v letošním roce naváže znojemský advent na loňskou úspěšnou novinku.
Exmoorští poníci se již brzy objeví ve volné přírodě v Podyjí. To se stane teprve druhým místem v Česku, kam se vrátí divocí koně. Před rokem se čtrnáctičlenné stádo úspěšně zabydlelo ve středočeských Milovicích, kde se i úspěšně rozmnožují.
Znojemský zimní stadion čeká hned několik změn. Nejenže v létě dochází k opravě nevyhovující střechy, kterou do stadionu zatéká, renovace se dočká rovněž systém řízení a regulace dávkování čpavku. Opravy budou trvat zhruba tři měsíce.