Reklama
reklama

Kultura

Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka můžete shlédnout na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku.
Stáří: 1 den 17 hodin
Plánovaný úsek silnice X43 přes jihomoravskou metropoli by měl vést od Bosonohy, přes Bystrc až po Kníničky. To, zda lze komunikaci citlivě zasadit do krajiny a jak vlastně bude projekt vypadat, ukáže návštěvníkům výstava X43 třikrát jinak. Ta je do 28.
Nevidomí návštěvníci mohou nově v brněnské zoo využít mapu s hmatovou i vizuální vrstvou. Připravilo ji Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity - Teiresiás.
Milovníci chilli papriček a všeho pálivého si mohou do kalendářů poznačit datum 5. září. Osmý ročník Chillibraní letos proběhne na novém místě, v areálu hřiště Anthropos „Na Střeláku“.
Za prázdninovými zážitky není třeba cestovat na druhou stranu světa. Zkuste místo turistiky pohlédnout do hloubky historického odkazu brněnského podzemí. Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba a Mincmistrovský sklep připravili speciální program.
Mezi čtvrtkem 30. 7. a nedělí 2. 8. Brno ovládnou brazilské rytmy a temperament. Brasil Fest Brno představí brazilskou hudbu, tanec, gastronomii, film a chybět nemůže ani karnevalový průvod. Nadšenci se na závěr mohou naučit kroky a rytmy na workshopech. Veškerý program bude zdarma.
Zájemci o komentované prohlídky si můžou vybrat z několika vypsaných termínů.
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu dveře kovárny v Těšanech.
Spojení divadla a prostředí zámku Slavkov – Austerlitz si mohou diváci užít od prvního červencového pondělí. Slavkovské nádvoří totiž ovládne Letní scéna Divadla Bolka Polívky.
Krajské dožínky se v letošním roce uskuteční poslední srpnovou neděli. Vůbec poprvé je bude hostit Hodonín. Na akci kraj vyčlenil 1 milion korun.
Začátek léta již popáté otevře PonavaFest – open air festival v největším brněnském parku v Lužánkách. Oproti minulým ročníkům, kdy se kulturní produkce soustředila do několika dnů, je tento ročník specifický.
Fragmenty zaniklé Královské kaple nebo Židovské brány, středověké náhrobky i kamenné ozdoby ze starobylých měšťanských domů. To vše si prohlédnou návštěvníci v lapidáriu v opravených vodojemech. Nová stálá expozice na hradě Špilberk nazvaná Chrám kamene je jim přístupná od počátku června.
Třetí červnový čtvrtek se po nucené pauze divákům opět otevře Divadlo Bolka Polívky. Milovníci prken, jež znamenají svět, letos nepřijdou ani o Letní scénu Divadla Bolka Polívky.
Estetika bez jakýchkoli ozdob, nová koncepce uspořádání prostoru nebo břitké eseje učinily z brněnského rodáka Adolfa Loose (1870–1933) jednu z nejvýznamnějších osobností světové architektury 20. století.
Významné jubileum plánuje vedení i umělecký soubor Městského divadla Brno oslavit společně s diváky v sobotu 27. června. K výročí položení svých základů vydá divadlo i knihu.
Výstava nazvaná Vodní prvky na Dominikánském náměstí v Brně je návštěvníkům přístupná v Urban centru. Lidé si na ní prohlédnou výsledky soutěže o návrh vodních prvků na tomto frekventovaném místě v centru města.