Reklama
reklama

Kultura

Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22. července 2018, přičemž hlavní program se odehraje v sobotu 21.
Stáří: 4 dny 49 min
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet, se nyní stane dějištěm akce, kde se víno bude pít ze skleniček.
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou.
Kostnice Foto: Facebook kostnice u sv. Jakuba
Prohlédnout si Kostnici pod kostelem sv. Jakuba za svitu svíček mohou Brňané každý rok všechny srpnové pátky. I letos si tak počínaje 3. srpnem zájemci mohou projít kryptu za tajuplné atmosféry.
Krashna Musika – holandský symfonický orchestr – předvede svůj hudební um 11. července v Brně. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nizozemský sbor o 110 členech nerozezněl při venkovním koncertu od 15 hodin celé Jakubské náměstí.
Nádvoří Staré radnice v Brně oživí od 22. července do 5. srpna již třetí ročník Letní scény Divadla Bolka Polívky.
Hlavní představitel filmu Petr Kotlár Foto: MMB/ Z. Kolařík
Nabarvené ptáče, dramatický příběh malého chlapce z období druhé světové války, natáčí tým režiséra Václava Marhoula. Po řadě míst na Ukrajině, Slovensku, Polsku a v Čechách se jeho část odehrává v Brně, konkrétně v areálu bývalé káznice na Cejlu.
Loňský ročník akce :Foto: Facebook událost
Městská část Brno - Žabovřesky otevírá Minskou ulici pro veřejnost a uzavírá pro provoz. Uskuteční se zde totiž třetí ročník párty Minská open.
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku zážitkovým způsobem: lidé poznají část tamních dějin a zároveň si procvičí mozek.
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
Výstava letadel Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Lidé si mohou v sobotu dopoledne prohlédnout historická vozidla brněnské veřejné dopravy na náměstí Svobody. Zájemci si mohou v neděli zkusit cestovat parním vlakem a historickými autobusy, trolejbusy i tramvajemi.
Poctou českým sklářům z Expa 58 v Bruselu je letošní výstava EX POST z sklářského cyklu Muzea města Brna. Na hradě Špilberku jsou od čtvrtka 14. června k vidění práce současné mladé generace sklářských výtvarníků, ale také ukázka prací z 50. a 60.
Brněnská hudební skupina vydává nové album „Bleděmodré město“, které je inspirováno Brnem. Deska vychází 18.6. 2018, kdy bude i křest alba s video projekcemi v brněnském planetáriu na Kraví Hoře. Album chce oslovit i ty, kteří Brno neznají, třeba touhou po hledání zdánlivě skrytého.
Pohádka pro děti i surrealistický příběh určený dospělým. Takový zážitek slibuje režisér Tomáš Pavčík z brněnského Divadla Polárka, kde se v sobotu 16. června v premiéře představí hra s názvem Alenka za zrcadlem zinscenovaná podle předlohy Lewise Carrolla.
Dominika. Tak se jmenuje nová brněnské kniholavička, která od nynějška sídlí na nádvoří radnice Brna-Střed v Dominikánské ulici.
Práce Luby Bakičové Foto: Muzeum města Brna
Tradiční sklářská výstava na Špilberku bude nepřímou připomínkou úspěchu českých sklářů na legendárním EXPO 58 v Bruselu. Představeni budou sklářští výtvarníci nejmladší generace, kteří navazují na díla, která se poprvé objevila na Světové výstavě před 60 lety.