Reklama
reklama

Kultura

I letos pokračuje Muzeum města Brna v tradici každoročních letních výstav českých sklářských výtvarníků. Muzeum tentokrát na Špilberku představí výtvarníka Petra Stanického. Výstava se koná od 4. července do 1. září 2019.
Stáří: 2 týdny 6 dnů
Někoho letní vedra nutí jít k vodě, jiní dávají přednost literatuře. Právě pro druhou skupinku lidí se od včerejšího dne v Brně koná tradiční kulturní akce Měsíc autorského čtení. Hostem letošního ročníku největšího středoevropského literárního festivalu je Rumunsko.
Letní kino v historických kulisách radnice Brna-střed je opět zde. Na adrese Dominikánská 2 se od 28. června 2019 až do 30. srpna 2019 budou každý den a za každého počasí promítat kinematografické klasiky, novinky i dokumenty.
Slow Food. Tak se jmenuje akce, která Brňanům umožní ochutnat nejrůznější zahradnické a zemědělské produkty z jižní Moravy. Událost se koná na Zelném trhu vždy v tři určené dny každý měsíc od června do října.
Téměř letní počasí láká spíše k návštěvě koupaliště, program ve městě bude ale i tentokrát nabitý. Ponese se ve znamení oslav univerzitních výročí, hudebních festivalů i sportu.
V létě budou Brňané opět mít možnost podívat se do čtyř běžně nepřístupných brněnských chrámů. Červený kostel Jana Amose Komenského na Komenského náměstí, starobrněnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí a kostel sv. Michala na Dominikánském se 15.
Ghettofest, brněnské zahrady, maraton hudebního divadla, deskové hry a VinFest. I druhý červnový víkend je v moravské metropoli co dělat. Zábavu si najde každý – děti i milovníci vína.
Plastika Sylvy Lacinové Foto: MMB
Až do 11. srpna opanuje ulice a zákoutí letního města včetně interiérů veřejných budov a institucí sedmý ročník Brno Art Open. Mezinárodní přehlídku současného umění ve veřejném prostoru připravilo třináct umělců z Česka i ze zahraničí.
Balaton Sound je dokonalé spojení letní pohodové dovolené a neuvěřitelné festivalové zábavy. Tančíte, plavíte se na lodi, relaxujete na pláži nebo si požitkářsky hovíte v luxusních VIP zónách.
Až do 30. června 2019 se mohou výtvarníci z jižní Moravy přihlašovat na akci Dny otevřených ateliérů Jihomoravského kraje 2019, při nichž představí svá díla veřejnosti.
Už po jedenácté se tento pátek vydají lidé v Brně a okolí do kostelů, kaplí a klášterů. Řada z nich nikoli za modlitbou, ale za zážitkem. Ten pro ně organizátoři letos připravili na rekordních 204 místech v celé diecézi.
Kam se svými ratolestmi dnes odpoledne? Divadlo Barka nabízí inscenaci interaktivní pohádky Slon a Mravenec od české spisovatelky Daisy Mrázkové. Představení se koná od 16 hodin a účinkujícími budou tanečníci s fyzickým či jiným znevýhodněním a bez něj ze skupiny Proty Boty.
Aktuální víkend slibuje pestrý výběr aktivit. Bude to muzejní noc, slavnosti jídla, běh pro Paměť národa nebo na některý ze sportovních zápasů?
Spolu s muzejní nocí ožijí v městské části Brno-střed i Urban Legends, které jsou součástí cyklu BrrrNo, jež třetím rokem představuje brněnské legendy trochu jinak. Letos na osmi zastaveních představí osm městských novodobých legend, které vznikly ve 20.
Festival Tmavomodrý svět Foto: FB Tmavomodrý svět
Na čtyři dne ovládne Brno Tmavomodrý festival. Třicátý ročník akce přiblíží lidem svět nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže. Program pro veřejnost je připravený na čtvrtek a pátek, víkend pak bude pro samotné nevidomé a slabozraké.
Instalace knihovny Foto: MMB
Výstava MUNI 100 a filmový festival MUNIFESTO jsou jedny z akcí, které připomínají sto let od založení Masarykovy univerzity. Výstava v Místodržitelském paláci potrvá od 17. května do 30. září, festival v Univerzitním kině Scala zpestří víkend od 17. do 19. května.