Reklama
reklama

V kraji opraví silnice plné děr a výmolů

Výmoly a samá záplata. Tak vypadají krajské silnice, a to nejen v důsledku zimních měsíců. Právě proto jsou pro motoristy brázdící cesty druhé a třetí třídy na jižní Moravě, ale i pro vedení zdejších obcí a měst, silnice tématem číslo jedna. Jihomoravský kraj silničářům na jejich opravy v letošním roce rozdělí více než 2,5 miliardy korun.

Ostříží zrak a pevné nervy si kvůli stavu vozovky musí připravit řidiči projíždějící ze Syrovic do Ořechova. Právě silnice III/15266 je jednou z těch, na jejíž opravu se v letošním roce zaměří jihomoravští silničáři.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) chce letos realizovat 138 staveb, z toho 24 mostů. „V letošním roce máme v plánu opravit asi 140 kilometrů silnic II. a III. tříd, předpokládám, že pokud se finance během roku navýší, jsme projektově připraveni na realizaci dalších staveb,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Přestože se počet investic od nástupu současné koalice vládnoucí jihomoravskému kraji neustále zvyšuje, jsou silnice pořád v žalostném stavu, a to mnohdy i krátce po své opravě. To je případ například spojnice mezi Židlochovicemi a Blučinou.

Lokalitu však aktuálně čeká rozsáhlejší stavba. „Máme před sebou miliardovou zakázku na obchvat Blučiny, kde letos začneme realizovat přeložky inženýrských sítí a z celkového balíku financí to přijde asi na necelých 24 milionů korun,“ popsal Roman Hanák.

K dalším významným projektům patří například okružní křižovatka v brněnské městské části Slatina, která vyjde na zhruba 70 milionů korun, nebo průtah v Tavíkovicích. „Připravujeme výběrové řízení, tady je zatím odhadovaná částka asi 69 milionů korun,“ doplnil Hanák.

Většina prací odstartuje na jaře letošního roku. Patří mezi ně třeba průtah v Hustopečích za téměř 20 milionů korun, další úsek na silnici II/395 mezi Zastávkou a hranicemi kraje za více než 104 milionů korun, úprava křižovatky ve Zbýšově a realizace protihlukových stěn na silnici II/152 v Modřicích.

Nejvyšší investici si v plánu výstavby mostů vyžádá ten v Lelekovicích na Brněnsku. Náklady tu přesáhnou 100 milionů korun. Rekonstruovat se bude i v Tišnově nebo v Rajhradě. „Historický Pitrův most vybavíme novým příslušenstvím a železobetonovou deskou zesilující nosnou konstrukci. Most pak takzvaně přemostíme, postavíme nad ním novou a širší vozovku,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha.

Jihomoravští řidiči mohou na webových stránkách SÚS JMK sledovat mapu již realizovaných staveb, do které budou přibývat i ty pro rok 2024. „Samozřejmě rozkopané silnice žádného řidiče netěší, je ale dobře, že se budou opravovat, ta jízda na menších tazích je často o nápravu. Jen je důležité, aby nešlo jen o provizorní opravy a lepení, ale aby to i něco vydrželo,“ myslí si profesionální řidič Ludvík Masař.

Důležitost následného hospodaření s vozovkou zmínil i ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj by měly po rekonstrukci v pravidelném intervalu navazovat i další zásahy, které prodlouží životnost komunikací.

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Poprvé uvidí odhalení zbrusu nové závodní formule studentů brněnského VUT nejen pozvaní hosté, ale i veřejnost. Letošní rollout, neboli slavnostní odhalení nového monopostu, se koná v pátek 26....
14.04.2024 - 10:30
Video ze čtvrteční noční jízdy mladého cyklisty by mohlo sloužit jako vysvětlující materiál, proč se někdy o opilých osobách lidově říká, že šněrují ulicemi.
12.04.2024 - 20:53
Jaro je v plném proudu a s ním přibývají i zajímavé akce. Dopřejte si o víkendu sérii kulturních zážitků či festival jídla na Špilberku. Nevynechejte však ani poznávání vesmíru, bazárek v kavárně či...
12.04.2024 - 15:00
Od premiéry slavné Gershwinovy Rapdosie v modrém letos uplynulo 100 let a Filharmonie Brno nemohla na toto výročí zapomenout. Na čtvrteční a páteční večer si pro diváky připravila koncerty nazvané...
11.04.2024 - 07:25
Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení...
10.04.2024 - 11:00
Celková revitalizace a modernizace, propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa nebo bezbariérovost. To jsou hlavní cíle rekonstrukce kulturního centra co.labs v brněnské ulici Kounicova. V místě,...
10.04.2024 - 07:27
Komentáře