Reklama
reklama

Rychlejší nákup jízdenek i výhody na jízdném. Co čeká na cestující na jihu Moravy?

Pořídit si jízdenku snadno a rychle přímo na vlakovém nástupišti. To je novinka, kterou mohou využít cestující na brněnském hlavním nádraží. Instalován tu byl totiž první chytrý validátor, na jižní Moravě jich bude postupně uvedeno do provozu celkem 300. Další novotou integrovaného dopravního systému jsou slevy a jízdenky zdarma pro vybrané cestující.

Chytrý validátor by měl podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha přispět k modernizaci a zjednodušení odbavování cestujících. Stačí si zvolit způsob výběru jízdenky, počet jízdenek či případnou slevu, a způsob platby.

 

V případě úhrady kartou přístroj nevydá papírovou jízdenku, ta bude přiřazena ke kartě, kterou zákazník zaplatil. Cestující mohou také využít takzvanou Dopravní peněženku, anonymní účet podobný bankovnímu. Na něj si mohou nabít malou částku a platit některým ze zvolených nosičů, například klíčenkou, dopravní kartou nebo i samolepkou. Ty vyjdou na 30 korun a dají se opakovaně používat i nabíjet.

 

Lidé z validátoru navíc zjistí informace o aktuálních událostech v dopravě, odjezdech spojů z dané zastávky nebo libovolné další zastávky IDS JMK, zobrazit si budou moci také on-line mapu s aktuálními polohami vozidel.

Přibydou další

Validátorů bude celkem 300, na větších nádražích cestující najdou více než jeden. „Do konce září by měla být jejich instalace u konce. Cena jednoho validátoru je 63 500 korun. Z velké části jsou hrazeny z dotací z EU a jejich provoz a servis bude zajišťovat vlastními silami KORDIS JMK, což znamená úsporu nákladů na externí firmy. Od prosince bude také možné si jízdné zaplatit v automatech přímo ve vlacích Moravia,“ popsal krajský náměstek pro dopravu Jiří Crha.

Slevy a jízdy zdarma

Od prvního července začnou platit novinky v ceně jízdného. „Od 1. července budou mít držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jízdu ve všech linkách IDS JMK zdarma a nebudou si muset kupovat lístek. Tohle rozhodnutí jsme udělali na základě žádostí organizací zastupujících tyto občany a myslím, že to je dobrá věc,“ sdělil hejtman Grolich.

Pro seniory nad 70 let bude jako další novinka zavedena v papírové i elektronické verzi nová celosíťová jízdenka za 40 Kč platná 24 hodin. „Pro seniory to znamená, že ani v budoucnu nebudou muset řešit elektronické jízdenky, a navíc jim to umožní bezplatnou přepravu zvířete i jízdního kola,“ doplnil Jan Grolich.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře