Reklama
reklama

Kubík vody v Brně zdraží o 15 korun

Od počátku příštího roku v Brně zdraží vodné a stočné. Po vyšších cenách za centrální dodávky tepla, které platí od letošního listopadu, jde o další zásah do peněženek Brňanů. Připlatit si navíc budou muset i za veřejnou dopravu po jižní Moravě, Brno naopak jízdné nezvýší.

Od začátku příštího roku si Brňané připlatí zhruba o 15 korun za kubík vody. Ten je tak vyjde na 102 korun. „Navýšení ceny je především důsledkem extrémního vývoje cen energií s dopadem na ceny klíčových surovin, materiálů a cen stavebních prací,“ okomentoval aktuální tarify Jakub Kožnárek, generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací.

V porovnání s letošním rokem jde o 17% navýšení vodného a stočného.

Cena za výrobu a dodávku 1 litru pitné vody včetně následného odkanalizování a vyčištění vyprodukované vody odpadní činí zhruba 10 haléřů. Při spotřebě 107 litrů na osobu a den, tedy 39 kubíků za rok, vyjde měsíční výdaj za vodné a stočné jednoho obyvatele na zhruba 331 korun. „Jedná se o navýšení o 48 korun za měsíc,“ uvedla Renata Hermanová, tisková mluvčí brněnských vodáren. Podle ní jsou tarify vodného a stočného v jihomoravské metropoli na úrovni celorepublikového průměru.

Výrazně se v rodinných rozpočtech Brňanů projeví krok Tepláren Brno. Od letošního prvního listopadového dne vyjde konečná cena tepla z výměníkové stanice nebo plynové kotelny na 1672 korun s daní za gigajoule, což představuje více než dvojnásobek původní částky. Průměrné domácnosti se spotřebou tepla zhruba 20 gigajoulů za rok tak vzrostou měsíční náklady asi o 1500 korun. „Jednoznačně hlavní příčinou nárůstu ceny tepelné energie je současná energetická krize, spojená se skokovým zvýšením obchodních cen zemního plynu, které vzrostly o více než 500 % v porovnání s předchozím rokem,“ vysvětlil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Ve zvýšené ceně tepla je již v plné míře zohledněno zastropování ceny plynu pro příští rok, které vláda schválila 5. října letošního roku. „Navýšená cena tepla tak nekopíruje skutečný strmý růst ceny zemního plynu na burze. Což je možné kromě efektu zastropování také především díky naší promyšlené strategii rozloženého nákupu zemního plynu v čase. Svoji roli sehrává i využití tepla ze spalovny odpadu SAKO Brno,“ doplnil Petr Fajmon.

Obávat se zdražování naopak nemusí cestující brněnskou hromadnou dopravou. „V současné nelehké situaci, doprovázené růstem cen a energetickou krizí, je naším cílem zachovat městskou hromadnou dopravu v příštím roce na takové úrovni jako v tom letošním. Na rozdíl od Jihomoravského kraje, který plánuje navýšení ceny veřejné dopravy v IDS JMK o 15 až 20 %, město Brno zdražovat jízdné nebude, abychom zajistili kvalitní MHD všem lidem,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ženu s pořezaným a krvácejícím lýtkem ošetřovali dnes o půl páté ráno strážníci z pořádkové jednotky městské policie.
05.02.2023 - 14:29
Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic...
03.02.2023 - 17:43
Se svým záměrem pochlubit se vlastním tělem příliš neuspěla žena, která včera v centru města zastavovala návštěvníky luxusní restaurace.
03.02.2023 - 09:52
Dopravní podnik města Brna za loňský rok eviduje celkem 413 stížností cestujících na své služby. Jedná se o nejnižší číslo za dobu, kdy připomínky eviduje. Pouhá čtvrtina stížností je po jejich...
02.02.2023 - 17:24
Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie, inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem, tentokrát rozhodl zopakovat a také rozšířit první putování H + Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním...
02.02.2023 - 07:37
Záchrannou akci v bohunickém panelovém domě spustil v sobotu odpoledne naléhavý telefonát na tísňovou linku 156.
31.01.2023 - 13:10
Komentáře