Reklama
reklama

Eurovolby 2024: Jak si vyřídit voličský průkaz nebo kde najdu svou volební místnost

Koho volit, vám neporadíme, ale přinášíme ostatní praktické informace týkající se voleb do Evropského parlamentu. Kdy a kam jít volit, dokdy a kde si vyřídit voličský průkaz a co dělat, když budete v době konání voleb v zahraničí?

Termín eurovoleb

Volby do Evropského parlamentu se v České republice konají tradičně ve dvou dnech, v pátek 7. (14–22 h) a v sobotu 8. června 2024 (8–14).

Volební místnosti

Do jakého volebního okrsku spadá vaše bydliště a kde najdete volební místnost? Podívejte se do aplikace: https://volby.tmapy.cz/#582786 Stačí zadat vaši adresu a hned budete vědět, kam se vydat splnit svou občanskou povinnost.

Voličský průkaz

Nebudete se v době konání voleb zdržovat na adrese, kterou máte v občance, ale někde jinde v České republice? Odvolit můžete i tak, a to s voličským průkazem. V Brně tak například mohou volit i studenti a studentky, kteří zde nemají trvalý pobyt.

Jak ho získat?

1. O voličský průkaz zažádáte na úřadu podle svého trvalého pobytu. Pokud například student pochází z Nového Jičína a chce volit v Brně, o průkaz bude žádat v Novém Jičíně.

2. Žádost lze podat osobně, přes datovou schránku / Portál občana, nebo písemně s ověřeným podpisem (získáte na pracovištích Czech point, třeba na poště).

3. Termíny: písemně (včetně online žádosti) zažádejte nejpozději v pátek 31. května do 16:00. Osobně na úřadě to jde až do středy 5. června do 16:00.

4. Tip: Jen voličský průkaz nestačí! Vždy s sebou mějte ještě platnou občanku nebo pas.

Volby ze zahraničí

Ze zahraničí v těchto volbách volit nepůjde (pokud jen cestujete). Jiné je to v případě, že jste v nějaké členské zemi EU registrováni k pobytu. Stejně tak v ČR můžou volit občané EU, kteří jsou v ČR přihlášeni k trvalému nebo přechodnému pobytu. (https://icpraha.com/volby_do_eu_parlamentu/)

Volební lístky

Volební lístky vám několik dní před volbami přijdou do schránky. Pokud ne (nebo nebudete volit doma), stačí o novou sadu požádat přímo ve volební místnosti.

Jak volit

Vybraný jeden volební lístek vložte za plentou do úřední obálky. Můžete na něm udělit dva preferenční hlasy zakroužkováním kandidátů nebo kandidátek, které chcete upřednostnit. Úřední obálku vhoďte do volební urny.

Výsledky

Pokud patříte k těm, kdo sledují měnící se procenta hned po sečtení prvních okrsků, u těchto voleb si musíte nechat zajít chuť. Výsledky nesmí být zveřejněny dřív, než se uzavřou všechny volební místnosti v celé Evropské unii. A protože někde se volí ještě v neděli, očekává se, že výsledky Český statistický úřad vyhlásí v neděli 9. června po 23. hodině.

Chybí vám nějaká informace? Hledejte ji na speciálním webu Evropské unie (v češtině) nebo Ministerstva vnitra.

Zdroj:MMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jak vypadá vesmír zblízka, už pošesté poznáte na oblíbeném Festivalu planet. Na Kraví hoře uvidíte od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna obří modely vesmírných těles, k nimž se letos nově přidá...
13.06.2024 - 10:35
Elektrický rozvaděč si zřejmě k vybití svého vzteku vybral v pondělí večer muž procházející Nádražní ulicí.
13.06.2024 - 07:01
Pořídit si jízdenku snadno a rychle přímo na vlakovém nástupišti. To je novinka, kterou mohou využít cestující na brněnském hlavním nádraží. Instalován tu byl totiž první chytrý validátor, na jižní...
12.06.2024 - 06:36
V meziročním porovnání si v rámci svých hrubých mezd polepšili Jihomoravané o 2934 korun. V prvním čtvrtletí se tu průměrná hrubá mzda vyšplhala na 43 037 korun, zvedla se i úroveň reálné mzdy....
11.06.2024 - 07:21
Přijít si do centra města prohlédnout historické a retro vozy je pro malé i velké nadšence už tradicí. Ani letošní červen je o tuto možnost nepřipraví. Dopravní nostalgie v rámci festivalu Ignis...
10.06.2024 - 18:30
Mnozí studenti a studentky středních a vysokých škol si potřebují přes léto přivydělat. Hledání té správné brigády si však není třeba nechávat na poslední chvíli, koncem června či začátkem července...
10.06.2024 - 13:46
Komentáře