Reklama
reklama

Brno loni poprvé v historii překročilo hranici 400 tisíc obyvatel

Jaký byl předchozí rok ve městě z pohledu statistik a čísel, na to tradičně v červnu odpovídá souhrn dat a informací nazvaný Brno v číslech. V tuto dobu již bývá k dispozici velká část statistik Českého statistického úřadu vztahujících se k uplynulému roku. Se všemi se můžete seznámit také na venkovní výstavě na Mendlově náměstí, která potrvá od 3. do 28. června. Údaje jsou také průběžně sledovány a doplňovány na webu data.brno.cz.

Webová publikace formou jednoduchých infografik, grafů a doprovodných textů shrnuje fakta o ekonomice města, obyvatelstvu, životním prostředí či veřejných službách, nechybí ani vzdělávání či volný čas. Kromě toho magistrátní specialisté i letos připravili online šifrovací hru inspirovanou brněnskými daty a statistikami. Se všemi se pak můžete seznámit také na venkovní výstavě na Mendlově náměstí, která potrvá od 3. do 28. června.

Nyní se pokusíme shrnout to nejzajímavější, co o Brně roku 2023 víme. 

I když je fakt, že oficiální statistiky založené na trvalém pobytu počty obyvatel v Brně značně podhodnocují, poprvé v historii překročilo město v oficiální statistice Českého statistického úřadu hranici 400 tisíc obyvatel. Těch s trvalým pobytem je tu nyní už 400 566.

Nárůst tohoto čísla je dán zejména migrací (a přílivem nových obyvatel z Ukrajiny), nikoliv tím, že by se v metropoli jižní Moravy narodilo tolik dětí. Naopak, jejich počet je nyní charakterizován prudce sestupnou křivkou – narodilo se zde 3 828 dětí, což je nejméně od roku 2004. Oproti předchozím rokům klesl také počet sňatků (1 921) i rozvodů (627). Počet zemřelých (4 041) se vrátil ke stejným hodnotám jako před pandemií covidu-19.

Za jídlo v restauraci zaplatíme takřka stejně jako v Praze

Množství studentů vysokých škol stagnuje na hodnotě kolem 65 tisíc, podobné číslo charakterizuje i počet registrovaných cizinců v Brně (ti s trvalým pobytem jsou již zahrnuti do počtu obyvatel města).

Podíl nezaměstnaných osob již několik let osciluje kolem 5 procent, zatímco počet volných pracovních míst několikátým rokem klesá – nyní tak na jedno pracovní místo připadají dva uchazeči o zaměstnání.

Průměrná hrubá mzda rostla a překročila hranici 50 tisíc korun, mezi platy mužů a žen je stabilně rozdíl 15 tisíc korun. Pozitivní je, že v posledních letech rostou přímé zahraniční investice do Brna. Dobrou ekonomickou výkonnost vykazuje zdejší gastronomie, horší zprávou pro obyvatele je, že průměrné ceny jídel jsou téměř srovnatelné s Prahou.

I když v roce 2023 stagnovaly prodejní ceny bytů, nyní opět několik měsíců po sobě rostou a atakují průměrnou cenu 110 korun za metr čtvereční. Ceny nájemního bydlení po růstu v minulých letech ustrnuly.

V roce 2023 stoupla průměrná teplota v Brně o tři desetiny na 11,5 °C. Srážkově byl loňský rok spíše vydatnější, roční úhrn činil 564 mm. Ovzduší tu bylo relativně čisté, většina limitů nebyla překročena.

Pokud vás zajímá více dat nebo chcete určitou statistiku prozkoumat dopodrobna, navštivte městský datový web data.brno.cz

Zdroj:MMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jak vypadá vesmír zblízka, už pošesté poznáte na oblíbeném Festivalu planet. Na Kraví hoře uvidíte od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna obří modely vesmírných těles, k nimž se letos nově přidá...
13.06.2024 - 10:35
Elektrický rozvaděč si zřejmě k vybití svého vzteku vybral v pondělí večer muž procházející Nádražní ulicí.
13.06.2024 - 07:01
Pořídit si jízdenku snadno a rychle přímo na vlakovém nástupišti. To je novinka, kterou mohou využít cestující na brněnském hlavním nádraží. Instalován tu byl totiž první chytrý validátor, na jižní...
12.06.2024 - 06:36
V meziročním porovnání si v rámci svých hrubých mezd polepšili Jihomoravané o 2934 korun. V prvním čtvrtletí se tu průměrná hrubá mzda vyšplhala na 43 037 korun, zvedla se i úroveň reálné mzdy....
11.06.2024 - 07:21
Přijít si do centra města prohlédnout historické a retro vozy je pro malé i velké nadšence už tradicí. Ani letošní červen je o tuto možnost nepřipraví. Dopravní nostalgie v rámci festivalu Ignis...
10.06.2024 - 18:30
Mnozí studenti a studentky středních a vysokých škol si potřebují přes léto přivydělat. Hledání té správné brigády si však není třeba nechávat na poslední chvíli, koncem června či začátkem července...
10.06.2024 - 13:46
Komentáře