Reklama
reklama

Brněnští doktoři bojují s rakovinou pomocí mobilní aplikace

LungScreen. Tak se jmenuje mobilní aplikace, která má napomoci včasnému záchytu rakoviny plic. Majitelé chytrých telefonů si aplikaci mohou zdarma stáhnout prostřednictvím QR kódu, v rozhraní Google Play či App store a vyhodnotit, jaké je u nich riziko výskytu plicního karcinomu.

Aplikace nebezpečí rakoviny plic vyhodnocuje pomocí souboru otázek, zaměřených na klíčové faktory ovlivňující její vznik. Následně uživatele zařadí do jedné ze tří skupin dle míry rizika. Podle výsledků mu pak doporučí návštěvu specialisty v nejbližším centru. „Kouření a rizika s ním spojená jsou vnímána jako zcela zásadní faktor, který negativně ovlivňuje roky zdraví. Naší snahou je pacienty léčit těmi nejkvalitnějšími a nejmodernějšími metodami a navracet je do běžného života. S úspěšnou léčbou ale úzce souvisí i prevence,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně Martin Pavlík.

Mobilní aplikace Lungscreen byla vyvinuta v roce 2015 v Maďarsku. Při pilotní studii na dvou maďarských pracovištích si ji stáhlo 24 tisíc uživatelů. Výsledky třetiny z nich určily vysoké riziko. Aplikace zvýšila počet operabilních pacientů o 20 procent.

Rakovina plic je odhadem 20 procent všech případů úmrtí na rakovinu. Zároveň je z pohledu léčby jednou z finančně nejnáročnějších typů rakoviny. Většina bronchogenních karcinomů je diagnostikována až v pozdním stádiu, kde je míra přežití pouze 3,9 procenta. Čtyři pětiny pacientů zemřou v prvním roce diagnózy rakoviny plic. Pouze 15 procent případů je zachyceno v časném stádiu, kdy je míra přežití nadpoloviční Na nemoci spojené s kouřením zemře ročně v České republice přibližně 18 tisíc lidí.

Zdroj: TZ

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře