Reklama
reklama

Ohrožený dudek letos nezahnízdil. Jedna z budek ale skrývala milé překvapení

Projekt brněnské zoo na ochranu dudka chocholatého letos vstoupil do třetího roku existence. Zatímco v předchozích letech dudek vždy v připravených speciálních budkách, neboli dudnících, zahnízdil, letos se tak bohužel nestalo. Při kontrole dudníků však pracovníci zoo objevili mláďata silně ohroženého krutihlava obecného.
Mláďata Foto: Zoo Brno
Mláďata Foto: Zoo Brno
Krutihlav Foto: Zoo Brno

I když v letech 2017 a 2018 dudci vyvedli celkem devět mláďat, není nic překvapujícího, že se do svého hnízda nevrátili. „Ptáci se musí vypořádat s obrovským rizikem, a to zejména na migrační trase, protože zimují v subsaharské Africe. Na svých migračních trasách jsou vystaveni nejen nepřízním klimatu, ale i nelegálnímu vyvražďování ze strany lovců v jižní Evropě i Africe,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Přestože dudek letos nezahnízdil, na lokalitě jej pozorovali místní obyvatelé. Je tedy pravděpodobné, že si na hnízdění vybral jinou dutinu.

V jednom z dudníků pracovníci zoo při kontrolách přeci jen nalezli obyvatele. Budku obsadil krutihlav obecný, který je v České republice zařazen do kategorie silně ohrožený, tedy stejné jako dudek. „Tento druh z čeledi datlovitých má sice v tuzemsku stabilní populaci 2–4 tisíc párů, ale jeho početnost v průběhu jednotlivých celorepublikových sčítání postupně klesá. Obývá zejména extenzivně využívanou zemědělskou krajinu s remízky či starými sady a živí se hmyzem. S ohledem na jeho biotopové preference je většinou jedním z typických elementů kvalitní zemědělské krajiny,“ upřesnil Suvorov. Ve volné přírodě se tak budou postupně učit létat čtyři mláďata krutihlavů.

Zdroj: Zoo Brno

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře