Reklama
reklama

Začíná rekonstrukce autobusového nádraží v Kuřimi

Dnešním dnem začíná další z velkých úprav veřejného prostoru v Kuřimi – rekonstrukce autobusového nádraží, která umožní průchod suchou nohou z budovy železniční stanice do prostoru autobusových stanovišť.

„Pod novou ocelovou konstrukcí zastřešení vybudujeme nová nástupiště vybavená informačním systémem, veřejně přístupnou sítí WiFi a kamerovým systémem napojeným na monitory městské policie,“ popisuje hlavní část rekonstrukce Drago Sukalovský, starosta Kuřimi. „Na místě dnešní nákladové rampy najde své místo nové parkoviště pro více než 50 osobních automobilů a zázemí pro cyklisty se šatnou, sociálními zařízeními a uzamykatelnými boxy na kola s možností dobíjení pro elektrokola,“ dodává Sukalovský. Nutnou součástí rekonstrukce je také výstavba nové kanalizace, vodovodu a veřejného osvětlení a dále kompletní obnova povrchu vozovky a chodníků kolem nádražního parku a na ulici Nádražní.


Součástí úprav bude i přebudování křižovatky ulic Nádražní a Zahradní: „Dojde zde ke změně přednosti v jízdě na této křižovatce – hlavní ulicí bude Zahradní. Na Nádražní ulici se chystá také stavba dalších parkovacích míst. Ty ovšem nejsou součástí projektu rekonstrukce a budou samostatnou stavbou.“ Momentálně se podle slov starosty také blíží k finálnímu stavu studie parkování, která ještě bude v nejbližší době projednána s obyvateli v okolí.


Celá úprava autobusového nádraží a přilehlého prostoru vyvrcholí rekonstrukcí přednádražního parku. Park by měl nabídnout příjemné místo pro letní čekání na vlak i autobus, zázemí pro konání společenských akcí, například oblíbené přehlídky veteránů, a také místo pro trávení volného času. „Naší snahou také bude obohatit park o jednu typicky kuřimskou zajímavost,“ říká starosta Sukalovský, „v části parku, přesněji tedy pod parkem, se zřejmě nachází jeden z betonových protileteckých krytu z druhé světové války. Pokud to bude technicky možné, chceme kryt opravit a zpřístupnit veřejnosti.“


Stavební práce provede firma GEMO a.s. z Olomouce, která úspěšně realizovala stavby jako Vila Park Tabulový vrch, Outletové centrum „Outlet Arena Moravia“, Nová Zbrojovka, Miele Uničov a další. „Za vysoutěženou cenu 103 milionů korun předpokládáme stavbu dokončit přibližně za rok,“ dodal Drago Sukalovský. „Většina z potřebných peněz ve výši 73 milionů korun ze způsobilých výdajů přijde z dotačního titulu ITI Brněnské aglomerace. Zbytek dofinancuje město ze svých příjmů,“ dodává starosta Kuřimi.

Zdroj: Město Kuřim

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Tramvaje, trolejbusy a autobusy v...
27.10.2021 - 08:01
Ve čtvrtek 28. října 2021 je nejen Den vzniku samostatného československého státu, ale také svátek pro sportovní fandy. Od 15:20 se totiž v hale Vodova odehraje brněnské futsalové derby.
26.10.2021 - 13:49
Železniční nehoda včera večer zastavila provoz na trati v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
26.10.2021 - 08:18
Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.
25.10.2021 - 14:09
Na muže postávajícího v houští nedaleko školy upozornila strážníky v pátek odpoledne žena procházející jednou z komárovských ulic.
25.10.2021 - 08:18
Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i...
24.10.2021 - 14:01
Komentáře