Reklama
reklama

Vědci z CEITEC analyzovali helmu české skeletonistky Anny Fernstädt

Až 140 kilometrů v hodině, hlavou napřed, tělo jen několik centimetrů nad ledem a konkurence nejlepších závodnic. To čeká několikanásobnou mistryni světa Annu Fernstädovou na blížících se hrách v Pekingu. V boji o medaile by ji měla pomoci i helma vyvinutá v rámci spolupráce firmy sjezdaře Ondřeje Banka (Vagus) a firmy One3D. Tu nyní analyzovali v brněnských laboratořích CEITEC VUT, aby byla zajištěna maximální bezpečnost materiálu.

Úzkou spoluprací firem Vagus a One3D vznikl pětičlenný tým, který vyvinul a vyrobil kevlarovou helmu české závodnici na míru. K zajištění maximálního komfortu, naskenovali závodnici hlavu. „Na základě výsledných 3D dat jsme vytvořili celou výstelku za pomocí pokročilého softwaru, kterou následně vyrobili průmyslovým 3D tiskem. Výsledkem je, že přilba sedí dokonale na hlavě a ani v zatáčkách s nejvyšším přetížením nedochází k žádným rušivým pohybům či posunům a současně je výrazně bezpečnější,“ uvedl Ondřej Bank, majitel firmy Vagus.

Nahlédnout do finální struktury helmy a ověřit, zda je vše funkční dostali za úkol výzkumníci z CEITEC VUT. Jejich nejmodernější přístroj rentgenové počítačové tomografie umožňuje nedestruktivní analýzu. Mohli tak otestovat vnitřní kostru helmy a ověřit, že prutová struktura zajišťující bezpečnou absorpci případného nárazu je správně vyrobena.

„Kontrolovali jsme, jestli jsou všechny segmenty struktury správně propojené, a jestli mají definovaný průměr prutů. Dále jsme zkoumali uchycení struktury ke korpusu helmy,“ uvedl Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů. Cílem jejich analýzy bylo potvrdit, že je helma maximálně bezpečná.

Anně Ferndstätové, která se na posledních hrách umístila šestá, mohou fanoušci držet palce začátkem února, kdy sportovní program ovládne právě skeleton.

Video z analýzy helmy na CEITEC VUT

 Zdroj: CEITEC VUT

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře