Reklama
reklama

Salát s ranní rosou? Sehnat jde na Zelňáku

Zelný trh má pro Brňany nezaměnitelného genia loci. I zde je však potřeba se dobře zorientovat a nakupovat výhradně u lokálních pěstitelů. Jedním z nich je Květoslav Brtník. „Zásadně nikdy nic nepřekupuji, to raději na Zelňák nevyjedu,“ říká důrazně.

Usměvavého muže častí návštěvníci Zelného trhu dobře znají. „Lidi se k nám vrací, popovídají si. Je to pravý pultový prodej, Zelňák není žádný bezejmenný hypermarket,“ říká Květoslav Brtník. Kromě něj se u jeho stánku mohou lidé setkat i s jeho dcerami Lenkou a Kateřinou.

Zelinářství a bylinkářství U Brtníků je totiž malou rodinnou firmou, která pochází z Lovčiček. „Máme zhruba 10 arů skleníků a fóliovníků, zahrady mají do půl hektaru a dalšího půl hektarů je na polích, kde se pěstují třeba kopry, dýně a podobně,“ popisuje Brtník, který při své práci využívá biologické a velice šetrné prostředky, takže svým zákazníkům nabízí sortiment v té nejvyšší kvalitě. „Zdravá a dobře živená rostlina je stejná jako zdravý člověk,“ přirovnává pěstitel.

Velmi oblíbené jsou například jeho saláty, které na Zelňák vozí zcela čerstvé, zhruba dvě hodiny po řezu. „Mají na sobě ještě originální rosu,“ usmívá se vyučený zahradník, který se oboru věnuje celý život.

V širokém sortimentu mají ale Brtníkovi například také velké množství rostlin, bylinek, třeba voňavou majoránku, pažitku, ale i přirozeně dozrálé melouny, na podzim kedlubny. A bodují i jejich rajčata. „Při pěstování platí, co rajče, to bazalka. Ta odpuzuje škůdce i plísně a dodá jim chuť. Navíc se pro bazalku lidé také hodně vrací. Sehnat tu kvalitní a skutečně voňavou je dnes totiž složité,“ vysvětluje Brtník.

Když o svém podnikání mluví, zní to až romanticky, ve skutečnosti jde ale o náročný obor. S prvním výsevem, třeba salátů, kedlubnů nebo celerů, se začíná kolem 18. ledna, sezóna končí 10. listopadu a nezahálí se ani v zimě. Ta patří hlavně administrativě a přípravě.

Brzo začíná i samotný pracovní den. „Třeba už ve 4 hodiny ráno, zvlášť když se jede na Zelňák. Holky dělají bylinky, já řežu saláty. Máme všechno úplně čerstvé,“ popisuje Brtník.

Stánek balí v závislosti na ročním období. „V létě, když je horko a hotovky vadnou, tak většinou kolem jedné nebo druhé hodiny. Teď nebo na podzim jsme tam i do čtyř, když jdou lidi z práce,“ upřesňuje.

Den tím ale nekončí. V Lovčičkách je potřeba se postarat o výpěstky, v podvečerních hodinách tu mají navíc otevřenou malou prodejničku. „Výhodou je, že je v ní vše naprosto čerstvé, přímo z porostu, bez sebemenšího převozu,“ vysvětluje.

Je znát, že hlavní je pro Květoslava Brtníka zákazník, v každé druhé větě zaznívají slova o kvalitě a čerstvosti. „Díky tomu jsou lidé zvyklí, že jim i rostliny od nás pěkně rostou. Spokojený zákazník mě nabíjí, kdybych na Zelňák nejezdil a třeba jen prodával nějakým obchodníkům, tak bych z toho zblbnul,“ dodává.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře