Reklama
reklama

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka

Od ČKD v Blansku souběžně s motoristy frekventovanou silnicí II tř. 379 až po odbočku pod Novým hradem u Adamova vznikne nová cyklostezka. Zadávací řízení na příslušnou projektovou dokumentaci pro stavební povolení schválili krajští radní a v těchto dnech byl záměr zveřejněn v Evropském věstníku veřejných zakázek.

„Nová cyklostezka o celkové délce cca čtyř kilometrů bude sloužit nejen pro cyklodopravu a cykloturistiku, ale jejím vybudováním chceme také zvýšit bezpečnost lidí, kteří tudy jezdí třeba za prací. Svede totiž cyklisty z úseku frekventované krajské silnice II/379 mezi Blanskem a Novým hradem u Adamova na bezpečnou trasu podél řeky Svitavy a železnice,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jan Zámečník.   

Vznikne tak zcela nová liniová stavba, kterou kraj postaví střídavě na pravém a levém břehu řeky Svitavy. „Předpokládáme, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 202 milionů korun bez DPH.  Jedná se o mimořádně náročný projekt, který bude rozdělen na 4 etapy. Stezka z terénních důvodů hned několikrát podjíždí pod silničními mosty a přechází přes tok řeky Svitavy. Tu přemostí tři lávky o šířce tří metrů a jeden cyklomost. Součástí projektu je i posunutí stávajícího brodu a jeho následné napojení na stezku pro chodce a cyklisty,“ popisuje podrobnosti náměstek Zámečník.

Vzhledem k náročnému terénu jsou na několika úsecích naplánovány i opěrné a závěrné zdi, které tak umožňují zachování komfortní šířky stezky pro chodce a cyklisty. Opěrné a závěrné zdi jsou navrženy především v nejužším místě trasy mezi dráhou a řekou, kde budou instalovány i mikropiloty pro bezpečnost železniční dráhy.

Protože cyklostezka povede na dálkové mezinárodní trase trase EuroVelo 9, hodlá kraj při jejím budování využít také evropské prostředky z Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti – tedy finance z Operačního programu IROP nebo Státního fondu dopravní infrastruktury.

Jen projektová dokumentace na tento záměr přijde na 4,8 milionu korun (bez DPH). K dispozici by stavební povolení mohlo být do konce příštího roku, kdy se počítá s výběrovým řízením na dodavatele stavby a se zahájením samotné stavby. První cyklisté by se po části cyklostezky mohli projet v roce 2025.

Zdroj: JMK

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře