Reklama
reklama

Hlavně trpělivost. Co čeká řidiče v létě?

Letní měsíce se v Brně již tradičně nesou v duchu dopravních oprav a uzavírek. K současným dopravním komplikacím se během prázdnin přidá například úplná uzavírka Husovického tunelu. Před začátkem školního roku však na Brňany čekají i některé dobré zprávy.

Most Otakara Ševčíka

Jednou ze zásadních dopravních staveb, kterou řidiči projíždí v Židenicích, je ta na mostě Otakara Ševčíka. Změna organizace dopravy je tu naplánována na 20. června. „Následný přesun do druhé etapy realizace zahájíme den poté. Omezení provozu budou velmi podobná, jako dosud. Aktuálně projednáváme vedení objízdné trasy, která se přesunem na druhou polovinu mostu trochu změní. Podrobnosti včas upřesníme,“ sdělila redakci Centrum news Lucie Trubelíková, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zprovoznění celého mostu bez omezení provozu se předpokládá v letních měsících příštího roku.

VMO Tomkovo náměstí a Rokytova

Důvod k radosti mají motoristé často projíždějící přes Tomkovo náměstí a Rokytovu. V polovině srpna tu totiž ŘSD plánuje zprovoznění hlavní trasy. „Následně ještě budeme do prosince pracovat na nájezdových rampách a dalších vedlejších stavebních objektech,“ doplnila Trubelíková.

Před tím se tu však řidiči budou ještě muset obrnit pevnými nervy, čeká na ně totiž několik změn ve vedení zdejšího provozu. „Tou zásadní bude, že od začátku letních prázdnin do poloviny srpna budeme muset zcela uzavřít Husovický tunel. Dopravu převedeme na starou Provazníkovu od Tomkova náměstí až po Merhautovu v režimu 1+1,“ upřesnila tisková mluvčí.

Kde si dát ještě pozor?

Minimálně do konce června se bude pracovat v křižovatce ulic Kníničská a Veslařská, od července vůbec neprojedou řidiči Údolní ulicí v úseku od Husovy po Úvoz. S komplikacemi stále musí počítat i v ulicích Reissigova, Domažlická či Bauerova.

Zkapacitnění D1 Brno centrum – Brno jih

Dálnice D1 v okolí Brna již dlouhodobě kapacitně nedostačuje. „Denně zde projede až 80 tisíc vozidel, což způsobuje pravidelné dopravní problémy i v situaci, kdy je dálnice zcela bez omezení. Právě z tohoto důvodu ŘSD přistoupilo ke zkapacitnění dálnice, které sice řidičům přináší dočasné snížení jízdního komfortu, po dokončení prací však naopak dojde k výraznému zvýšení plynulosti, a tedy i bezpečnosti dopravy na dálnici D1,“ vysvětlila Lucie Trubelíková.

Aktuálně tu pokračují práce na rozšíření levého jízdního pásu ve směru na Prahu, který je v úseku v kilometrech 194 -196 uzavřen. „Zhotovitel buduje levou polovinu mostní estakády, jejíž součástí jsou i 2 retenční nádrže, které budou zachycovat srážkovou vodu z povrchu této části dálnice,“ doplnila Trubelíková.

Na podzim roku 2024 bude dokončeno finální rozšíření levého pásu dálnice včetně mostu a bude zde převeden provoz opět v režimu 2+2. Následně bude demolována pravá polovina estakády a v roce 2025 dojde k dokončení rozšíření pravé poloviny dálnice ve směru na Ostravu.

„Předpoklad uvedení stavby do provozu, to znamená obou jízdních pásů v plné šířce, je v dubnu roku 2025. ŘSD uzavřelo se zhotovitelem stavby dodatek o zkrácení doby výstavby o 63 dnů,“ uzavřela Trubelíková.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jezdíte po Brně na kole? Zajímá vás rozvoj tras, stezek a všeho, co se městské cyklistiky týká? Odpověděli jste alespoň jednou ano? Tak přesně pro vás je tu Brněnský cyklomejdan! Koná se už tento...
18.07.2024 - 13:13
Hlídkám městské policie se podařilo začátkem prázdnin dopadnout tři muže podezřelé z fyzického napadení. Velkou měrou k tomu přispěl strážník sledující kamery na služebně v centrální části města.
17.07.2024 - 09:23
Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat...
15.07.2024 - 10:07
Rezidentní parkování se rozšíří o další lokalitu. Modré zóny nově budou platit v oblasti 10-02 Oblá. Nová oblast spadá do návštěvnické zóny C.
12.07.2024 - 11:40
Ptačí oblast Střední nádrže Vodního díla Nové Mlýny má nové obyvatele. Trojice buvolů domácích tu pomůže s udržováním pestré mozaiky mokřadní vegetace. Odborníci z Masarykovy univerzity je do...
12.07.2024 - 07:22
Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma interpreti z celého světa. Kulturní akce se koná i díky...
11.07.2024 - 11:22
Komentáře