Zdražování, spolupráce města se soukromníky a družstevní bydlení. Jaká je budoucnost realit v Brně?
Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za celý rok 2023 v Brně prodalo méně než 500 nových bytů. Průměrná cena za metr čtvereční bytu se nadále drží v rozmezí 125 až 127 tisíc korun. „Vysoké úrokové sazby měly za následek prodražení výstavby i zhoršení dostupnosti hypoték pro zájemce o bydlení. Prodeje nových bytů v Brně se ve čtvrtém kvartálu dostaly na zhruba 70 % toho, co se dá považovat za dlouhodobý průměr trhu. Slabší první pololetí spojené s nejistotou a drahým financováním se však promítlo do výsledků za celý rok 2023. V tom se prodalo 492 novostaveb, nejméně od roku 2013, kdy jsme začali pravidelně monitorovat brněnský realitní trh,“ popsal Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.
S ohledem na současný vývoj lze podle odborníků soudit, že prodejů bude přibývat. To bude vytvářet tlak na ceny nových bytů, které s největší pravděpodobností již neklesnou, ale naopak mohou v příštích měsících začít opět pozvolna růst. „Z našeho pohledu potřeba nových bytů sílí, poptávka je pouze odložená z důvodů problematického financování a nejistoty kupujících. V dalším období se na brněnském trhu prosadí především ty projekty, které budou schopny za dostupnou cenu nabídnout kvalitní a energeticky úsporné bydlení v atraktivních lokalitách,“ doplnil Lamka.
K většímu oživení trhu by mohlo dojít už během prvního čtvrtletí roku 2024, kdy tuzemská inflace poklesne do okolí tří procent. „Vhledem k očekávanému meziročnímu růstu nominálních mezd okolo 6 % to bude znamenat solidní reálné zbohatnutí domácností. Po delší době snesitelná hodnota inflace by jim navíc měla vrátit ztracenou víru v lepší zítřky, což je pro nákup bydlení klíčový faktor. V neposlední řadě to bude znamenat definitivní zelenou pro Českou národní banku, že může pokračovat v započatém procesu snižování sazeb. Očekáváme tedy obrat v trendu a zahájení nového cyklu růstu cen,“ vysvětlil Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Spolupráce města a soukromého sektoru
Alternativní cesty, jak podpořit bytovou výstavbu v jihomoravské metropoli, hledá vedení města. Jednou z nich je jeho spolupráce se soukromým sektorem v městské části Starý Lískovec.
„Naše představa je taková, že poskytneme investorovi městské pozemky v lokalitě Západní brána a ten na nich postaví byty. Jejich nadpoloviční většinu bude po dobu 20 let pronajímat v rámci koncese za snížené nájemné, menší část bude moct nabídnout i za tržní nájemné. Po uplynutí doby koncese přejde část bytů na město a zbývající část zůstane v rukou soukromníka, na kterého zároveň přejdou odpovídající pozemky,“ popsala plány náměstkyně pro oblast bydlení Karin Podivinská.
Lokalita Západní brána má rozlohu zhruba 5 hektarů a vymezují ji ulice Jihlavská, U Penzionu/Labská, dálniční přivaděč na D1 a podzemní tramvajová dráha.
Družstevní bydlení
V případě chystané výstavby družstevních bytů pokročila podle dostupných informací nejdále ta v lokalitě Kamenný vrch II. V Novém Lískovci nad ulicí Petra Křivky má vzniknout 334 nových družstevních bytů. Na stavební povolení první části 1. etapy by podle předpokladů mělo být požádáno do konce letošního února a v příštím roce by se tu tak mohlo začít stavět.
Družstevní bydlení je v plánu rovněž v lokalitách Francouzská nebo Přízřenice, prověřuje se také možnost oprav chátrajících objektů.