Reklama
reklama

Ani těžké časy Cirkus Jo-Joo nezlomily

Hned se třemi ranami se musel v posledních měsících vyrovnávat tradiční cirkusový rod Joo, který se svým cirkusem brázdí Českou republiku již čtvrt století. Postupný konec vystupování zvířat v manéži, nadvakrát přerušené turné kvůli pandemii a nedávné úmrtí charismatického principála Jaromíra Joo cirkus citelně zasáhly, ani přesto se však umělci svého řemesla nevzdávají. „Jakmile to situace dovolí, budeme pokračovat v odkazu mého otce,“ říká Patrik Joo, ředitel Cirkusu Jo-Joo.

Poslední vystoupení v Brně

Naposledy mohli diváci vidět loňský zbrusu nový program Superhrdinové ve světě cirkusu v Brně. Právě k jihomoravské metropoli přitom rodinu Joo váže silné pouto. Zesnulý principál Jaromír Joo tu v mládí poprvé vystoupil ve varieté Rozmarýn a zároveň tu i publiku naposledy představil své tygří lásky v neděli 11. října loňského roku. Ještě týž den cirkus zboural své šapitó ve Hněvkovského ulici a v brzkých pondělních hodinách vyjel zpět na své zimoviště poblíž Nymburka. Do štace totiž zasáhla pandemie koronaviru a vládní nařízení, které drží cirkus v jejich domově dodnes.

„Dvakrát jsme na sezónu vyjeli a dvakrát se předčasně vraceli zpět. Kromě toho, že nemůžeme vykonávat naše řemeslo, znamenaly opakované výjezdy i vysoké finanční náklady. Podpora od státu však byla a je mizivá. Zažíváme proto opravdu těžké časy,“ uvedl Patrik Joo.

Přestože byl cirkus na neočekávané události připraven, po dlouhých měsících, kdy nemohou umělci vystupovat, rezervy rychle docházejí. „Naší prioritou je, aby naše zvířátka ani náznakem nepocítila, v jak tíživých podmínkách jsme se kvůli současným událostem ocitli. Veškeré naše finance vynakládáme právě na jejich péči, na další náklady spojené s naším provozem už ale rezervy docházejí. Založili jsme proto i veřejnou sbírku, veškeré informace naleznou lidé na našich sociálních sítích nebo webu,“ doplnil ředitel cirkusu.

Principál Jaromír Joo

Největší ránu však pro cirkus znamenalo úmrtí hlavy rodiny a zakladatele současného Cirkusu Jo-Joo principála Jaromíra Joo. Ten zemřel po 13 dnech v umělém spánku po těžkém boji s Covid-19 předposlední únorovou sobotu.

„Současné dny jsou pro nás neuvěřitelně těžké, a to především kvůli té nejbolestivější ztrátě. Kvůli úmrtí mého tatínka. Zároveň však musíme nějak fungovat. Máme závazky k rodině, našim zvířátkům, zaměstnancům a samozřejmě i k fanouškům,“ říká Patrik Joo.

Co bude dál?

Do atmosféry v českých cirkusech se znatelně promítlo i rozhodnutí zákonodárců, kteří schválili postupný konec drezury zvířat. „Civilizované země od zákazů ustupují, Česká republika si však bohužel ze zemí, které se rozhodovaly na základě názorů odborníků, nevzala příklad a vydala se cestou absurdních zákazů, a tím pádem zničení celé cirkusové tradice u nás,“ vysvětlil Patrik Joo. „To, že o nás někdo mluví jako o tyranech, mě uráží. Například můj otec byl světově uznávaným odborníkem na chování zvířat a jeho vztah ke zvířatům vycházel ze vzájemné lásky a porozumění. Měl v sobě dar, stejnému přístupu učil i nás,“ dodává. Právě Patrik je nyní hlavním kamarádem, cvičitelem a ošetřovatelem zvířat, pomáhají mu ale i jeho synové.

Přestože si v Cirkuse Jo-Joo uvědomují, že je čeká nelehký úkol, jsou rozhodnuti v rodové tradici pokračovat. „Zatím nevíme, jak se bude pandemická situace vyvíjet, už teď ale můžeme prozradit, že se diváci mají nač těšit. Naši fanoušci už nám opravdu chybí, a proto pro ně chystáme velkolepé překvapení,“ uzavřel Patrik Joo. Určitě se ho dočkají i diváci v Brně.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře