Reklama
reklama

Zvonařka se slavnostně otevřela

Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale ještě bude na předprostoru nové výpravní haly. Zvonařku v úterý 2. března 2021 slavnostně otevřela primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Zrekonstruovaná Zvonařka.    Foto: Alex Shoots Buildings
Zrekonstruovaná Zvonařka.    Foto: Alex Shoots Buildings

Učinit z autobusového nádraží funkční a přívětivý veřejný prostor a zároveň zachovat  podstatu  brutalistní  architektury  z  80.  let  –  to  byly  cíle,  které   si před modernizací Zvonařky vytyčili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Oba se podařilo splnit. S plány na rekonstrukci Ústředního autobusového nádraží Zvonařka oslovili majitele a vedení města, práce začaly v roce 2017. Opravené nádraží teď díky architektům z ateliéru CHYBIK+KRISTOF odpovídá současným nárokům a nabízí cestujícím vyšší komfort.

Zvonařka se směrem k centru otevírá novou výpravní halou, jejíž organický tvar překlenuje zázemí od prodeje jízdenek a čekárny až po občerstvení a toalety. Mobiliář v interiéru haly pochází od firmy mmcité. Hala stojí na severním okraji nádraží v poloze zrušeného nástupiště a stánků, díky čemuž je pohodlně přístupná od galerie Vaňkovka i od plánované zastávky MHD. „Budovu jsme tvarovali tak, aby naváděla cestující dovnitř. Její výrazná červená střecha navíc volně přechází ve veřejný prostor nádraží. Právě z pozice haly také vyplynulo nové číslování nástupišť. První je teď přímo u ní,“ vysvětluje architekt Ondřej Chybík.

Všechna nástupiště propojuje nový bezbariérový chodník, aby se cestující pohodlně dostali ke všem místům odjezdů a nemuseli nádraží obcházet jako tomu bylo doposud. Orientaci jim usnadňuje nový informační systém a obrazovky. Ocelová konstrukce zastřešení dostala světlý nátěr. Celý prostor opticky zvyšuje nové osvětlení, jehož intenzita reaguje na okolní denní světlo a šetří elektřinu. Přibyl také výtah na střechu, kde lidé mohou nově využít 53 parkovacích míst P+R. Dosud na střeše parkovaly pouze autobusy. Kapacitu pro stovku autobusů se přitom podařilo zachovat. V areálu nádraží cestující najdou také stojany na kola.

Modernizaci Zvonařky podporuje i vedení Brna. „Jedná se o důležitou dopravní stavbu, která je klíčová nejen pro Brno a jeho obyvatele, ale také pro celý region. Velké uznání si zaslouží návrh i provedení rekonstrukce – objekt neztratil nic ze své autentičnosti, a přitom získal moderní tvář. Za město mohu slíbit úpravy veřejného prostoru v bezprostředním okolí nádraží,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V částečném provozu začalo nádraží fungovat už v prosinci 2020, od začátku letošního  roku  se  postupně  obnovoval  plný  provoz.  Slavnostní  otevření   se muselo odkládat kvůli pandemii Covid-19. Došlo k němu až v úterý 2. března  za přítomnosti primátorky Markéty Vaňkové, předsedy představenstva ČSAD Brno holding Antonína Grunda a architektů Ondřeje Chybíka, Ingrid Spáčilové a Ondřeje Švancary z ateliéru CHYBIK+KRISTOF. Práce ale na Zvonařce nekončí – na úpravy čeká ještě předprostor výpravní haly.

TZ: CHYBIK+KRISTOF

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře