Reklama
reklama

Na jihu Moravy je už 28 pivovarů a minipivovarů

České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva. Za zmínku také stojí trend zvyšujícího se počtu minipivovarů. Viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka odhaduje, že je to až 200 podniků. Nejvíc minipivovarů je v nyní ve středních Čechách, následuje jižní a severní Morava.

Základním druhem piva je v České republice světlý ležák s výraznou hořkostí a s dobrou pěnivostí. Podle obsahu alkoholu se rozdělují na lehká piva, výčepní piva, ležáky, speciální piva, tmavá piva portery, piva se sníženým obsahem alkoholu, pšeničná, kvasnicová a ochucená piva.

Základ produkce piva v České republice vytváří průmyslové pivovary. Na jihu Moravy to je Pivovar Starobrno, Černá Hora, Zámecký pivovar Břeclav a Vyškov, na Vysočině zase pivovary Jihlava, Poutník v Pelhřimově, Bernard v Humpolci, Rebel v Havlíčkově Brodě a pivovar v Chotěboři. Na jižní Moravě je pak ke čtyřem průmyslovým pivovarům hned 24 minipivovarů. Dotváří pivní nabídku v republice a oslovují zákazníky rozmanitými chutěmi piv.  V Brně například byl v roce 1992 založen a vybudován minipivovar Pegas jako jeden z prvních v České republice a na Moravě jako první vůbec. Pivo se zde vaří ze sladu, chmele a vody za použití pivovarských kvasnic. Téměř 80% produkce se zkonzumuje v pivovarské pivnici. Piva nesou označení Pegas a sládci zde vaří 12° světlý a tmavý ležák, 12°pšeničný speciál a polotmavý 16° speciál GOLD.

Milovníky něčeho nevšedního jistě v Brně zaujme Pivovar Lucky Bastard. Od loňského roku vaří svrchně kvašená piva. Běžné ležáky plzeňského typu v tomto pivovaru nenajdete. Cílem pivovaru je vařit dobré pivo, na kterém si zákazník především pochutná.

Rozmanitostí chtějí oslovit své zákazníky i v pivovaru Starobrno. „Loni jsme uvařili medové pivo Medák, osmnáctistupňový speciál Reservu, extra chmelený ležák Drak, nabízíme speciály Zelené pivo, u kterého jsme si pohráli s barvami a i nefiltrované pivo, což je pivo bez úpravy ze sklepa ručně stáčené do sudů,“ vypočítává sládek pivovaru Starobrno Michal Gec.

Na ječmenná, spodně kvašená piva plzeňského typu se specializuje Pivovar Mamut z Mikulova. U Mamuta si můžete vychutnat klasiku – poctivý, nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák. Pivo je v chuti hořké, ale ne drsné. Ve vůni je krásně cítit slad a chmel.

Technologií spodního kvašení je vyráběno i Sentické medové pivo Kvasar. V průběhu dozrávání je do něho přidáván studenou cestou pravý včelí med. Znamená to, že všechny zdraví prospěšné látky v medu obsažené, zůstávají po celou dobu trvanlivosti v plné své aktivní formě. Vyzrálé a uleželé pivo Kvasar je bez filtrace, pasterizace, bez jakékoliv chemické a tepelné úpravy stáčeno do 1.5 PET lahví. Od roku 2011 je Kvasar držitelem titulu "Regionální potravina Jihomoravského kraje" a "Zlatá Chuť jižní Moravy".

Populární je však svrchně kvašené pivo. „Možnost ochutnat něco jiného hledají hlavně mladí lidé. Je to výzva a velice osvěžující novinka, jako když jedete na výlet a něco si domů přivezete,“ dodává Gec.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V neděli 7. 3. uplyne již 171 let od narození hodonínského rodáka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Přestože aktuální doba nepřeje setkáváním, na památku této významné...
07.03.2021 - 12:54
Stavba velkého městského okruhu v Žabovřeskách se posunula do další významné etapy. V nadcházejících měsících bude probíhat ražba tunelu, ve kterém budou pod Wilsonovým lesem jezdit tramvaje...
06.03.2021 - 10:24
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Komentáře