Reklama
reklama

Znojemská nemocnice pořídila nový mobilní ultrazvuk. Ulehčí práci a zajistí rychlou diagnostiku

Znojemská nemocnice zakoupila nový mobilní ultrazvuk. Ten tvoří sonda, která je připojena k tabletu, čímž je ultrazvuk lehce přenositelný. Díky tomu mohou lékaři rychle diagnostikovat a sledovat stav u mnoha pacientů přímo na lůžku bez jejich transportu na jiná odborná pracoviště.

Rychlá ultrazvuková diagnostika prováděná přímo u lůžka pacienta zaznamenala v posledních letech velký rozvoj.  Point of care ultrasound je vhodným nástrojem pro rychlou diagnostiku a sledování stavu u mnoha pacientů na interních příjmech a lůžkových odděleních, a v řadě především akutních situací zpřesňuje a zrychluje diagnostiku.

Interní oddělení Nemocnice Znojmo patří mezi pracoviště, které se této rychlé ultrazvukové diagnostice dlouhodobě věnuje, a již řadu let vzdělávají své mladé lékaře v této metodě.  Naše pracoviště má tedy přehled o aktuálních trendech v ultrazvukové diagnostice. Součástí vyšetřovacích protokolů je i ultrazvukové vyšetření plic. „Tak jako všechny nemocnice i my se nyní potýkáme s dopadem pandemie COVID-19, diagnostikujeme a léčíme mnoho pacientů se zápalem plic způsobeným virem SARS-CoV-2. Běžný rentgenový snímek plic nemusí být pro tuto diagnózu vždy výtěžný. Za zlatý standard diagnostiky covidového zápalu plic je považováno CT s vysokým rozlišením – a jak se ukázalo, ultrazvuk plic má pro tuto diagnózu stejnou citlivost. Navíc ve srovnání s RTG nebo CT pacienta nezatěžuje ionizujícím zářením, vyšetření lze provést hned na příjmové ambulanci nebo u lůžka pacienta, a především se dá opakovat a takto sledovat vývoj plicního nálezu,“ přiblížil využití nového přístroje primář Interní oddělení Zdeněk Monhart, který mj. zastupuje Českou internistickou společnost v Evropské pracovní skupině pro ultrazvuk v interní medicíně.

Zjednodušeně lze říci, že toto vyšetření chodí „za pacientem“ na rozdíl od rentgenových vyšetření, na které se pacient musí převážet do jiné části nemocnice, kde přichází do styku s ostatním pacienty, zaměstnanci či návštěvníky nemocnice. Proto je mobilní přístroj takzvaně „do kapsy“ výhodou nejen v běžném provozu, ale nyní také zlepšuje izolaci pacientů na infekčním oddělení. Využité přenosného ultrazvuku se ale neomezuje jen na vyšetření pacientů s covidovým zápalem plic, ale je daleko širší. „Možnost vyšetření srdce u pacientů s bolestí na hrudi na Centrálním příjmu, rychlá diagnostika poruch srdeční funkce u lůžka pacienta na vizitě, bezpečné provádění punkcí hrudníku a břicha pod ultrazvukovou kontrolou – toto jsou jen příklady vyšetření, ke kterým je v Nemocnici Znojmo přenosný ultrazvukový přístroj nově používán,“ doplnil primář Monhart.

Na zakoupení přístroje v hodnotě 229 900 Kč využila nemocnice poskytnuté dary na boj s COVID-19 od: Vodárenská akciová společnost, divize Znojmo – 100.000 Kč, Nadační fond Pomáháme Znojemsku – 70.000 Kč, Obec Kuchařovice 45.803 Kč a Spolek vietnamských žen 15.000 Kč.

TZ: NZ

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Hejtman Jan Grolich včera představil centra v ostrém provozu. Konkrétně v Hodoníně v kulturním domě ještě včera dostalo vakcínu 52 lidí.
02.03.2021 - 09:29
Blížící se zpřísnění mimořádných opatření přivedlo včera před sedmou hodinou ráno do Úrazové nemocnice pacienta, který se tam domáhal ošetření.
01.03.2021 - 08:38
Komentáře